Az egészségügyi reform sikeres végrehajtásának egyik kulcskérdése: hogyan sikerül legyűrni az átalakításokban ellenérdekelt orvosok ellenállását. Az orvos végzettségű gazdasági miniszter, Kóka János szerint ez a lobbi gátolja leginkább a reformokat (NAPI Gazdaság, 2005. május 26., 10 oldal). Utánajártunk, mennyire erős az orvostársadalom befolyásolási képessége.
Átnézve a parlamentben, illetve a fővárosi közgyűlésben az idei választások után képviselői helyet szerzettek névsorát, úgy tűnik, nem a politika első vonala az a szint, ahol az orvostársadalom közvetlenül megpróbálja érvényesíteni érdekeit. Az Országházban a 386 képviselőből mindössze 26-an szereztek orvosi diplomát (további három képviselő állatorvosit), a közgyűlésben pedig a 66 tagból három végzett orvosi egyetemen. A képviselők között sem ők számítanak – egy-két kivételtől eltekintve – a legaktívabbnak, többségükkel nem találkozni nap mint nap a médiában; leginkább a korábbi egészségügyi miniszterek arca lehet ismerős. Nagyjából hasonló megoszlásban jutottak be egyéni indulóként és területi listáról, néhányan pedig az országos listán kerültek be. Sokan szereztek szakvizsgát belgyógyászatból, ők lehetnek a kórházi lobbi élharcosai, de több pszichiáter is koptatja a képviselői székeket, és két patológus szakember is bekerült a parlamentbe. Csekély részarányuknak persze több oka lehet, nem biztos például, hogy a közéleti szerepvállalás, a magyarországi politikai élet színvonala vonzó egy orvos számára – a praxis ellátása épp elég energiát köt le, gondolhatják.
Ennek alapján furcsának tűnhet az állítás, hogy sikerrel tudják megakadályozni a változásokat. Valahogy úgy, ahogy a polgármesteri lobbi képes rá: ők évről évre átnyomják ötleteiket a költségvetési törvényjavaslatokon. A lapunknak nyilatkozó, nevük elhallgatását kérő orvosok szerint mégis hatékonyan tudják érvényesíteni akaratukat, csak közvetett módon. A legegyszerűbb kapcsolati hálót működtetik: a választókörzet országgyűlési képviselői lobbiznak a területükhöz tartozó kórházak megmaradásáért, fejlesztéséért. Azok a képviselők, akiknek rokonait, ismerőseit látják el az intézmények. Épp ezért jóval kiterjedtebb lehet majd a lobbizás a változások ellen vagy mellett, mint más területek esetén.
Szakértők szerint épp ezért nagyon kemény hetek várnak a kormányra, amikor beterjeszti az egészségügyi törvénycsomagját. Még az egyébként kevesebb orvost felmutatni tudó kormánypárti padsorokból is támadni fogják például azt a javaslatot, amelyik a kórházak aktívágy-kapacitását szűkítené – ami valójában kórházi osztályok vagy akár egész intézmények bezárását vagy átminősítését eredményezi. Ezekben az időkben az orvosi diplomával rendelkező képviselők hangját is sokszor fogjuk hallani, vagyis teljes valójában megmutatkozik a szakma lobbiereje.
