Az első három hónapban 96 milliárd forintot költött az állam gyógyszertámogatásra, szűk 12 milliárddal többet, mint egy éve. A Pénzügyminisztérium 320 milliárdra emelte fel a gyógyszerkassza várható éves kiadásait, az előirányzatban 298 milliárd szerepel. Ha sikerül a megemelt kereten belül maradni, akkor a gyártók által az idén befizetett 22,5 milliárd forint fedezné a hiányt, más kérdés, hogy tavaly végül 348,8 milliárd forint ment el a medicinák támogatására. A pénzügyi tárca prognózisa szerint az idei egészségügyi kiadások – az első három hónap eredményei alapján – 22 milliárd forinttal haladhatják meg a költségvetésben szereplő 1289 milliárdot. Ez szinte egy az egyben a gyógyszerkiadásoknak róható fel. Márciusban egyébként 6 milliárd forinttal kevesebbet, összesen 31 milliárdot költöttek a medicinák támogatására, mint februárban. Ez részben betudható annak, hogy a téli hónapokra jellemzőbb magasabb kifizetések (például az influenzajárványok miatt) ebben a hónapban már nem jelentkeznek. Szakemberek szerint beérni látszik a generikus program is, azon belül pedig a hatóanyag-alapú fixesítés. Az első negyedévben egyszeri kiadásként terhelte továbbá a kasszát a kis forgalmú patikáknak kifizetett kompenzáció, igaz, ez korábban is így történt. Ezt olyan gyógyszertárak kaphatják, amelyek egyedüliként működnek az adott településen és csak egy gyógyszerész dolgozik bennük. Jelenleg több mint ötszáz ilyen patika működik, támogatásuk pedig havi 30 és 100 ezer forint között mozog. Márciusban 1,5 milliárd forinttal csökkent a gyógyító-megelőző kassza kiadása, a kifizetett összeg így 56,8 milliárd forint. Az egészségbiztosítási alap költségvetési hiánya pedig összesen 21,3 milliárd forint volt március végén. Ezt a hiányt elsősorban a 13. havi nyugdíjak első felének kifizetése okozta, ennek költségvonzata 10 milliárd forint volt.
