BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még drága és időigényes a kórházaknak a közbeszerzés

Az egészségügyi intézmények és fenntartóik tavaly több mint 800 milliárd forintot fordítottak beszerzésekre, ám ennek mindössze hat százalékát költötték el – az elviekben költséghatékonyabb és beszállítói versenyt biztosító – közbeszerzési eljárás keretében.

2006. február 15. szerda, 06:41

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az egészségügyi intézmények tavaly beszerzéseik mindössze 5,7 százalékát bonyolították le közbeszerzés eljárás keretében, 45,9 milliárd forint értékben – derül ki a GKI–Egészségügy-kutató Intézet (EKI) Kft. nemrégiben publikált összesítéséből. Figyelemre méltó, hogy az egyik legnagyobb „hiánytúltermelő” ágazat az egészségügy, legalábbis ami a tervezett bevételeket és kiadásokat illeti, mégis ilyen kis arányban használja a közbeszerzési rendszert, amely versenyt biztosítana a beszállítók között, így csökkentve a kiadásokat – véli Udvardi Attila kutatásvezető.
Az egészségügyi intézmények inkább megpróbálnak kibújni a közbeszerzési törvény hatálya alól, a beszerzéseiket több tételre bontják, hogy azok ne érjék el a közbeszerzési értékhatárokat. A tételre bontás ugyanakkor előnyös és egyszerűbb is az intézmények számára, mivel egy intézményen belül – akár orvosonként is – eltérő lehet a műszer- és eszközigény, ezek együttes beszerzése tovább fokozná az eljárás bonyolultságát.
A közbeszerzési eljárások lebonyolításához az intézményeknek még kellő szakértelmük és kapacitásuk sincs, így kénytelenek egyes esetekben szakértőt – a közösségi értékhatárt meghaladó beszerzéseknél kötelezően – megbízni a pályázatok kiírásával és azok értékelésével. Így a közbeszerzés még drága és időigényes procedúra az intézmények számára.
Némi változást hozhat a közbeszerzési törvény január közepén hatályba lépett módosítása, amely szélesebb körben teszi lehetővé a tárgyalásos eljárás választását a kiíróknak. A tárgyalások lehetőséget adnak az intézménynek, hogy pontosítsa igényeit, a minőségi követelmények is jobban előtérbe kerülhetnek, valamint elkerülhető, hogy egyedüli döntési szempontként mindig a legolcsóbb – sokszor rossz minőségű – terméket vagy szolgáltatást szerezze be az intézmény – mondta Udvardi Attila.
A GKI–EKI adataiból kitűnik, hogy a tavalyi közbeszerzési forgalom csaknem egyötöde Budapesthez kapcsolható, ennek fő oka, hogy itt található az országos intézetek legtöbbje és a kórházak egyötöde. A legnagyobb értékben – több mint 8 milliárd, illetve 10 milliárd forintért – a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat, valamint a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma bonyolított le eljárásokat. Ez az intézmények beruházásaival magyarázható, az előbbi esetében a megyei kórház rekonstrukciójával, míg az utóbbinál az Európai Unió által finanszírozott Auguszta-programhoz kapcsolódó fejlesztésekkel. (A program eredményeképpen egy kardiovaszkuláris és onkológiai komplex regionális egészségcentrumot hoznak létre.)
Az egészségügyi intézmények és fenntartóik építési és felújítási munkákra bonyolították le tavaly a legjelentősebb közbeszerzéseket, összesen több mint 21 milliárd forint értékben. Ezt a gyógyszerközbeszerzések követik mintegy hatmilliárd forinttal. (Ez az összeg mindössze hat százalékát teszi ki a kórházak teljes gyógyszerbeszerzéseinek.) A gyógyszer- közbeszerzések több mint 40 százalékát az Euromedic Pharma Rt. nyerte el.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet