BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Orvos helyett öngyógyítás?

2005. december 14. szerda, 07:47

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A lakosság mintegy kétharmada nem fordul orvoshoz ha megbetegszik, hanem saját maga kezdi meg a kezelést – derül ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (IGYE) felméréséből. A vizsgálat szerint a magyar lakosság értékrendszerében a család után az egészség a legfontosabb. Ennek ellenére az emberek annyit költenek gyógyszerre, mint dohányárura és a többség nem fordul panaszaival orvoshoz, inkább maga kezdi meg a kezelést. A KSH adatai szerint átlagosan 14 343 forintot költenek a magyarok dohányárura, míg gyógyszerekre 14 637 forintot. A felmérésből az is kiderült, hogy a megkérdezettek többsége a gyógyszereket hatékonynak és gyors hatásúnak tartja, mégis előszeretettel vásárolják a kevésbé hatékonynak és drágának tartott gyógyhatású készítményeket. Ráadásul a válaszadók 70 százaléka csak sokáig tartó vagy ismeretlen eredetű fájdalom esetén fordul orvoshoz. Ez részben annak is köszönhető, hogy míg a medicinák közül csak az otc készítményeket – és azt is szigorú szabályok szerint – lehet reklámozni, a gyógyhatású készítmények hirdetésének nincs semmilyen korlátja. Ugyanakkor a felmérés szerint még mindig sokakat tart vissza a gyógyszeres kezeléstől a medicinák vélt vagy valós mellékhatása. Az IGYE szerint a korszerű készítmények nemcsak hatékonyabbak, de a hosszas, néha nyolc-tíz évig tartó kutató-fejlesztő és értékelő munka eredményeként biztonságosabban is alkalmazhatóak, mint a kontrollált klinikai vizsgálatokban soha nem vizsgált egyéb készítmények. Az IGYE feladatának érzi, hogy rámutasson az egészség és a megfelelően szedett gyógyszer értékére, valamint a korszerű orvosi terápiák fontosságára. Ezért „Gyógyulástörténet orvosszemmel” címmel országos fotópályázatot hirdet, melyből egy országos kiállítássorozatot szervez.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet