A kormány elkötelezettnek tűnik az egészségügy átalakítását illetően, hiszen túl van a huszonkettedik lépésen is. Ám a költségvetési szigor ezt a szektort sem kerüli el: reálértéken nem növekszik az egészségbiztosítási alap, amelyet – a tervek szerint – 1535,9 milliárd forinttal töltenének fel. Ebből 7 milliárd forint jut majd beruházásokra. Rácz Jenő egészségügyi miniszter szerint a költségvetési tervezet egy igazságosabb, biztonságosabb és korszerűbb egészségügyet támogat. A legnagyobb változás az, hogy a bevételi oldalhoz több mint 300 milliárd forinttal járul hozzá az állam, ezáltal valós befizetés lesz minden ellátásra jogosult, de járulékot nem fizető személy – nyugdíjas, gyermek, munkanélküli – mögött. Gyurcsány Ferenc kormányfő szerint így megvalósulhat, hogy január elsejétől valamennyi jogosult mögött valós biztosítási folyószámla legyen, ezáltal kiszűrhető a becslések szerint 300 ezer potyázó és végre valós biztosítási rendszerként működik majd a finanszírozás. A tervek szerint az egészségügyi kassza hiánya így végre két számjegyű lesz – az idén 340 milliárd a várható deficit –, egészen pontosan 31 milliárddal számolnak. (Igaz, ezt sokan nem tartják reális elvárásnak, a GKI-EKI 250 milliárd forintos deficitet prognosztizál a következő évre.)
Bár a kormány törekvései között szerepel az alapellátás megerősítése, mégis 32 milliárd forinttal jut majd kevesebb a fekvő-, a járó- és a krónikus betegellátásra, ráadásul limitálják az elvégezhető CT- és MRI-vizsgálatok számát. Mindössze 7 milliárd forint jut majd beruházásokra. A gyógyszerkasszát a tervezet szerint 298 milliárd forinttal töltik fel: ez 5 százalékkal több ugyan, mint az idei évre tervezett 284 milliárd, de feltehetően 10-15 milliárddal karcsúbb lesz a tényleges kiadáshoz képest – a szeptemberi adatok szerint a hiány elérheti a 40 milliárd forintot is. A gyártók jövőre 22 milliárddal járulnak hozzá a kassza kiadásaihoz.
A költségvetési vita alapján sem várható lényegi elmozdulás. Várhatóan érdemi növekmény nem lesz, bár a módosítók alapján további 400-500 millió forint is becsuroghat még. A büdzséjavaslattal egyebek között Kökény Mihály volt szakminiszter sem elégedett, az ő módosítója szerint több pénzt kellene adni a mentőszolgála-toknak. A parlament egészségügyi bizottságának szocialista tagjai egyebek között a 21 lépésre szánt összeget keveslik, amelyhez további 200 millió forint kiegészítést javasoltak.
