BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ég veled, IBR

Jövőre megszűnik önálló modellként létezni az irányított betegellátási rendszer: egyes részei szerepelnek ugyan a kormány egészségügyi programjában, de pluszpénzt nem kapnak majd az ellátásszervezők.

2005. november 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem kapnak jövőre sem prevenciós, sem szervezési díjat az irányított betegellátási rendszerben (IBR) részt vevő ellátásszervezők. Ők 2006-ban csak az alapdíjra számíthatnak, így feltehetően a már meglévő – több mint kétmillió embert ellátó – szervezők lassan eltűnnek. Bár a rendszert sokan támadták – főleg, amikor Kökény Mihály kinevezte az egészségügyi reform alapjának –, mégis hat éven keresztül életben tudott maradni, méghozzá állami támogatással; jelenleg 2,2 millió ember tartozik a rendszerbe. Az 1999-ben indult modellkísérlethez az egészségügyi szolgáltatók önkéntesen társultak, kapacitásaikat és a szolgáltatások iránti szükségleteket egy – általában háziorvosokból vagy járóbeteg-intézményből alakult – ellátásszervező koordinálta. Az ellátásszervezők kötnek szerződést a különböző alap- és kiegészítő ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatókkal, ők ellenőrzik az ellátások elszámolását is. Egyes szerződések megkötésekor áralkut folytathatnak, valamint olyan magánszolgáltatókkal is szerződhetnek, amelyek nem állnak közvetlenül kapcsolatban az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP) – az utóbbit azonban csak megtakarításaik terhére tehetik. A rendszer lényegéhez tartozik az ellátásszervezés és -koordinálás, a betegút követése, pénzeszközök kezelése, minőségbiztosítási és monitoring rendszer működtetése. (Azoknak, akik továbbra is ezt a megoldást választják, a korábbi szigorú feltételeknek kell megfelelniük, csak éppen plusz anyagi támogatás nélkül.) A kísérlet legfontosabb támogatói Kökény Mihály, egykori egészségügyi miniszter, Radnai György, egykori egészségügyi reformért felelős államtitkár és Matejka Zsuzsa, az OEP egykori főigazgatója.
Velük szemben állt a szakma nagy része és tulajdonképpen valamennyi parlamenti párt, ezért a tavalyi kormányváltással egyidejűleg az IBR is a süllyesztőbe került. Ráadásul az Állami Számvevőszék sem nézte jó szemmel a kísérletre fordított milliárdokat, ugyanis a valós, hosszú távon is működő költséghatékonyság nem volt egyértelműen bizonyítva.
Bár az IBR vélhetően teljesen eltűnik majd, egyes elemei, mint a betegút követése, a szolgáltatói csomagok vásárlása vagy a prevenció beépült a kormány egészségügyi programjába.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet