BUX 138882.28 -0,44 %
OTP 44790 -0,29 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Átalakulóban a gyermekellátás

Jövőre jelentősen átalakul a főváros kiskorú lakosságának egészségügyi ellátása, a változás oka elsősorban a kapacitások racionalizálása. A Budai Gyermekkórház 72 ezer gyerek ellátásáért lesz felelős.

2005. október 19. szerda, 07:15

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Fővárosi Közgyűlés augusztusi döntése értelmében Budapest gyermek-egészségügyi ellátása kétközpontúvá válik. A pesti oldal kiskorúit a Heim Pál és a Madarász utcai intézetek fokozatos összevonásával látnák el – ennek következtében a Madarász Utcai Gyermekkórházat az év végén megszüntetnék. A hat budai kerületben, illetve Pest megye dunántúli részén élő 72 ezer gyerekről pedig a Budai Gyermekkórháznak kell gondoskodnia. Így a főváros tulajdonában két intézmény lenne, ugyanakkor a Budapest területén működő négy állami, illetve egyházi tulajdonban lévő kórházat az intézkedés nem érintené. Az intézkedés jelenleg inkább szervezési feladatokat, illetve a hálózat átalakítását jelenti, mintsem infrastrukturális változásokat. A Budai Gyermekkórház ezért a Főnix SOS Rt.-vel kötött megállapodást az ügyelet és a betegszállítás megszervezésére. A társaságnak a feladat nem jelent újdonságot, hiszen 1999 óta közreműködőként biztosítja a hat budai kerület gyermekügyeleti ellátását. A kiskorú lakosság létszáma ugyanis nem teszi indokolttá a helyi ügyeletek megszervezését. Tavaly a társaság 10-12 ezer beteg–orvos találkozót bonyolított le.
Októbertől a központi ügyeletnek – hétköznap este 8 és reggel 8 óra között, valamint ünnepnapokon és hétvégén a nap 24 órájában – a Budai Gyermekkórház szakrendelője ad otthont. Az úgynevezett bázison a Főnix orvosai dolgoznak majd, munkájukat pedig ügyeleti gépkocsi és mentőszemélyzet segíti. A kórház jelenleg öt osztállyal – belgyógyászat, fül-orr-gégészet, neurológia, ortopédia, légzésrehabilitáció – működik, de itt alakítják ki az epilepsziacentrumot is, amely a Heim Pál Kórház neurológiai szakrendelését veszi át. Ugyanakkor a traumatológiának, az általános sebészetnek, illetve az égési osztálynak továbbra is a Szent János Kórház ad otthont. A cél a centralizálás lenne, egy komplex sürgősségi osztály kialakítása azonban súlyos százmilliókba kerülhet. Ezért az tűnik megvalósíthatónak, hogy a János Kórház traumatológiáját idővel átköltöztetnék a Budai Gyermekkórház területére – mondta a NAPI Gazdaságnak Badacsonyi Szabolcs, az intézetet október elsejétől működtető kht. ügyvezető igazgatója. Ehhez azonban egy új épületre lenne szükség, amire azonban egyelőre nincs pénz. Az építkezést az is hátráltathatja, hogy kudarcba fulladt a főváros azon pályázata, amelyben beruházót keresett a gyerekkórház bővítésére.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet