A kormány 100 lépés intézkedéssorozatának egészségügyet érintő 21 lépésének egy részét ingatlaneladásból finanszírozza az Egészségügyi Minisztérium (EüM) és a pénzügyi tárca. Az EüM az idén mintegy 10 milliárd forint ingatlanbevétel elköltésével számol, ám a vagyonkezelésében lévő három nagy értékű ingatlan egyikét sem hirdette még meg a 21 lépés májusi bejelentése óta a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI). A balatonvilágosi Club Aliga üdülőkomplexumot az elmúlt egy évben két pályázatot követően sem sikerült a KVI-nek értékesítenie, így most az EüM ennek vagyonkezelői jogát elcserélte a Pénzügyminisztériummal (PM) a gazdasági tárca által bérelt Vigadó téri épületegyüttes vagyonkezelői jogával, amelyet július végén sikerült a KVI-nak értékesítenie. (A két épületből álló irodaház-komplexumot több mint 3,5 milliárd forintért a Moons Kft. vásárolta meg, amelynek jogelődje az az Econorg Kft., amely tavaly májusig az egyik tulajdonosa volt a Budapesti Árutőzsde Rt.-nek és a Budapesti Értéktőzsde Rt.-nek – NAPI Gazdaság, 2005. augusztus 4., 1–4. oldal.) Az összeg még augusztusban megérkezik a minisztérium számlájára – mondta hónap eleji sajtótájékoztatóján Vojnik Mária politikai államtitkár. Ezt a tárca az épület-korszerűsítési keretéből még 330 millió forinttal kiegészíti 4 milliárd forintra. Ebből 2,5 milliárdot fordíthat az Országos Mentőszolgálat járművek beszerzésére és irányítási rendszerének korszerűsítésére, a fennmaradó részt pedig pályázaton nyerhetik el a kórházakat fenntartó önkormányzatok kistérségi, illetve központi alapellátási ügyeletek létrehozására, sürgősségi osztályok létesítésére vagy fejlesztésére, műszerbeszerzésre, valamint a kórházak helikopter-leszállóhelyeinek építésére.
A többi, értékesítésre váró ingatlan közül a tárca kezelésében lévő Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet XII. kerületi (korábbi irányár 4 milliárd forint) és az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet II. kerületi épületét (1 milliárd forint) tavaly egyszer pályáztatta meg a KVI, ám ajánlat nem érkezett. A befektetők távolmaradásának a magas telekáfa és az ingatlanok intézményi övezeti besorolása lehetett többek között az oka. Most az igazgatóság a piaci igényekhez igazodva maga keres vevőket a budapesti épületekre és a Club Aligára, s az adott típusú (egészségügyi-szociális, turisztikai) ingatlanok fejlesztésével foglalkozó, projektekben gondolkodó cégeket keres, s nem vár arra, hogy esetleg valaki bekopogjon a KVI-hez vételi ajánlatával – mondta lapunknak Sugár László, a KVI vezérigazgató-helyettese. Jelenleg a KVI a két budapesti ingatlan meghirdetéséhez a PM jóváhagyására vár, ezt követően pedig még augusztusban megjelennek az irányár nélküli pályázatok.
