BUX 139893.91 0,19 %
OTP 45880 -0,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Öregedő háziorvosok

2005. május 26. csütörtök, 02:24

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jelenleg 140 körül van a tartósan betöltetlen háziorvosi praxisok száma, a doktorok átlagéletkora igen magas, 25 százalékuk 65 éves elmúlt és további 25 százalék öt éven belül eléri a nyugdíjkorhatárt – mondta a NAPI Gazdaságnak Kertai Aurél, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) háziorvosi szekciójának vezetője. A jól működő egészségügyi struktúrákban nagyobb teher kerül a családorvosokra a prevenció és a betegút követése terén, ám a magyarországi rendszer jelenleg nem tökéletesen alkalmas e feladatok ellátására.

Az idén a háziorvosi praxisok fix díjai átlagosan havi hatezer forinttal emelkedtek, míg a teljes kassza összesen 3,2 százalékkal bővült. Az egyes eljárások pontértéke 164 forint a tavalyi 160–162 forint után. Az érintettek szerint az emelések még a közüzemi díjak növekedését sem kompenzálják, az évek óta beígért béremelés pedig elérhetetlen célnak látszik. Ráadásul a háziorvosok száma folyamatosan csökken. Míg 1995–2000 között 207 praxissal nőtt a háziorvosi szolgáltatók száma, addig 2000–2003 között huszonhattal csökkent.

A fiatalok nem kapkodnak a megüresedett praxisok után, ráadásul az ország elmaradottabb régióiban a legnagyobb a hiány. Ezen segíthetne a praxisalap, amelyet még Mikola István fideszes miniszter idején ígértek be. Az elviekben százmillió forintos nagyságrendű alap lényege, hogy a már praktizálni nem tudó orvosok praxisát az alap megvásárolja, onnan pedig a rendszerbe újként belépő doktorok kamatmentes kölcsön segítségével juthatnának körzethez. Rácz Jenő egészségügyi miniszter 2005-re ígérte az alap létrehozását, ám Kertai Aurél szerint az elmúlt lassan fél évben aligha történt valami. A praxisalap a nemrég meghirdetett 21 lépésben is felbukkan.

A szakemberhiány az ágazati vezetés szerint megszűnhet, ha átalakítják a képzési rendszert. Az elképzelések szerint a pályakezdők – egyebek között belgyógyászi végzettséggel – szakvizsga nélkül is elhelyezkedhetnének, természetesen vállalva, hogy hat éven belül megszerzik a szükséges képzettséget. A szakma szerint azonban ez a megoldás nem életképes, főleg akkor nem, ha az alapellátásra még nagyobb hangsúly kerül. Kizárólag megfelelő szakmai gyakorlat birtokában lehet egyedül rendelni. Jelenleg a frissdiplomás orvosoknak két évig kell egy szakképzett kolléga mellett kell gyakorlatot szerezniük, ezek után már önként is praktizálhatnak, de 3–5 éven belül szakvizsgát kell tenniük.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet