BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Harmadával nőtt egy év alatt a végelszámolások száma

2011. augusztus 11. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A július végéig eltelt 12 hónapban több mint 17 ezer cég végelszámolására került sor, ez 32,5 százalékkal több az egy évvel korábbinál − derül ki a feketelista.hu adataiból. A növekvő bezárások ellenére a bejegyzett vállalkozások száma húszezerrel gyarapodott. Az elmúlt tíz esztendő korábbi éveiben átlag 4-5 ezer cég húzta le a rolót, az utóbbi három évben viszont már jóval több mint tízezer.

A mostani megugrás hátterében nem elsősorban a recesszió áll, hanem az, hogy a mérlegbenyújtást elmulasztó társaságoknál elindultak a kényszer-végelszámolások. A becslések szerint akár százezer ilyen cég is lehet, ezek évek alatt kophatnak ki a rendszerből.

A statisztika adatai szerint az elmúlt egy esztendőben Nógrád megyében volt a legmagasabb a végelszámolások aránya, ahol az 5853 vállalkozás 5,5 százaléka szűnt meg ily módon. (Egy évvel korábban is Nógrád \"vezetett\" 3,8 százalékos végelszámolási aránnyal.) A legjobb adattal Komárom-Esztergom megye szerepel, ahol a 16,78 ezer vállalkozáson belül a végelszámoltak aránya mindössze 1,2 százalék volt. A vesztes vállalkozók legtöbbször új cég alapításával próbálnak megkapaszkodni a gazdasági életben, ezt bizonyítja, hogy az elmúlt két esztendőben mintegy 92 ezren kezdtek új vállalkozásba.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet