BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Veszélyben a Zeneakadémia uniós támogatása

2011. július 22. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Sok hányattatás után már az új Wesselényi utcai épületben nyitja meg a tanévet a Zeneakadémia. A 11 milliárd forintos fejlesztési és rekonstrukciós munkák első eredményének tekinthető épületbe − amely hatmilliárdba került − az irodák, a gyakorlótermek, stúdiók és tantermek költöznek. Nem ilyen biztató a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem főépületének jövője.
Bár a kivitelezésre szóló közbeszerzési pályázatot lezárták, az egyik vesztes cég jogorvoslati kérelme miatt szerződéskötésre mind ez ideig nem került sor. Márpedig ha időre − vagyis jövő év végére − nem készül el a patinás épület teljes rekonstrukcója, veszélybe kerül a 10 milliárdos uniós támogatás is. Bányai Miklós, az intézmény miniszteri biztosa szerint azonban augusztusban megköthetik a kivitelezői szerződést a nyertes Arcadom−Laki−Swietelsky konzorciummal és így tartható lesz a határidő is − annak ellenére, hogy az intézmény büdzséjében jelentős lyuk tátong.
A biztos számításai szerint a felújításról döntő kormányhatározat 2007-es bejelentése és a megvalósítás közt eltelt idő együttesen egymilliárdos veszteséget okozott a Zeneakadémiának − és ennek csak negyedét tette ki a megszorítások miatti zárolás. Az elmaradt bevételek, a főépületből való kiköltözést követő bérleti díjak és a finanszírozáshoz kapcsolódó kamatkiadások együttesen súlyos terhet raktak az intézmény \"vállára\".

A kilábalás Batta András rektor szerint nem csupán a kiadások mérséklésével, de a saját bevételek növelésével érhető el. Mivel a költségek 70 százalékát a bérek teszik ki, az órarendet is átalakítják − ugyanakkor el kívánják kerülni az elbocsátásokat. Az új adminisztratív épület − és a megújuló patinás főépület − lehetőséget teremt arra, hogy koncertszervezéssel és a high-tech stúdiók bérbeadásával is pluszjövedelemre tegyenek szert. Szóba került az intézményhez tartozó, de kihasználatlan épületek értékesítése is. Ezzel legalábbis enyhíthető lenne az akadémia jelenlegi aggasztó hiánya.

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet