BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kínai hídfőállást szerezhet a Diageo

2011. június 29. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A brit Diageo-csoport lehet az első külföldi cég, amelyik meghatározó részesedést szerez egy nagy tőzsdén jegyzett kínai társaságban − emelte ki a Financial Times −, miután az italgyártó óriás megkapta a helyi hatóságok engedélyét ahhoz, hogy 53 százalékra növelje részesedését a Sichuan Chengdu Quanxing csoporttal létrehozott vegyesvállalatában. A szecsuáni társaság 39,7 százalékos részesedéssel a fő tulajdonosa a sanghaji tőzsdén jegyzett Sichuan Shuijifangnak, amely a népszerű kínai gabonapárlat, a baijiu legrégebbi gyártója. Az ügylet révén a Diageo megvetheti a lábát a többnyire cirokból készülő baijiu 25 milliárd font értékűre becsült kínai piacán − a mostani 4 százalékos részesedésnövelés csak 140 millió jüanba (mintegy 13,5 millió font) került, de a brit csoport ezzel együtt már 815 millió fontot költ szerzeményére. A kínai törvények értelmében az 50 százalék fölötti tulajdonosnak ajánlatot kell tennie a Shuijifang összes részvényére; a brit cég szóvivője a Reutersnek hangsúlyozta, hogy nem áll szándékukban teljesen tulajdonukba venni a kínai gyártót, mert előnyösnek tartják, ha kínai részvényesek is vannak a cégben, de ha ajánlatot kell tenniük, ahhoz is megvannak a forrásaik.

Az ügyletről akkor számoltak be, amikor Ven Csia-pao kínai miniszterelnök és David Cameron brit kormányfő 1,4 milliárd font értékű megállapodáscsomagot jelentett be Londonban, amit Cameron egyenesen Teng Hsziao-ping emlékezetes szavaival kommentált: mindegy, hogy fehér vagy fekete az a macska, lényeg, hogy megfogja az egeret.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet