A román kormány várhatóan 14 millió eurós büntetést ró ki a craiovai Ford-gyárra, mert az nem teljesíti szerződéses kötelezettségeit. Az üzem négy évvel ezelőtti átvétele óta ugyanis a Ford mindössze 750 gépkocsit gyárt átlagosan havonta, miközben a román állammal kötött szerződésben havi 20 ezret vállalt.
A 2007-ben − a bukaresti kormány és az amerikai autógyár között − létrejött szerződés szerint a Ford vállalta, hogy 2011-ben legkevesebb 250 ezer gépkocsit gyárt Romániában, ellenkező esetben 2,9 és 14 millió euró közötti kártérítést fizet.
A vállalt darabszám azonban úgy tűnik, nem teljesíthető, a keresletcsökkenés miatt ugyanis az év első négy hónapjában mindössze 3 ezer autó gurult le a román gyár futószalagjairól. A tárgyalások a román kormánnyal közel tíz hónapja folynak, reményeink szerint sikerül a szerződést úgy módosítani, hogy az mindkét félnek elfogadható legyen − tájékoztatta a bukaresti Ziarul Financiart Hans Juergen Fuchs, a Ford Europe szóvivője. Hozzátette: a Ford azt szeretné elérni, hogy a szerződésben vállalt határidőket egy évvel meghosszabbítsák.
A negatív hírek ellenére a Ford további fejlesztéseket ígér, a tervei szerint 2013-ig 675 millió eurót fektet be a romániai gyárba, 2011 végén megkezdik a B-Max, 2012-ben pedig az új Transit Connect sorozatgyártását. Ez idő alatt az alkalmazottak számát 7200-ra bővítik, a gyártási kapacitás pedig évi 300 ezer darabra nő.
14 millió euróra büntethetik a Fordot
