BUX 139275.02 -0,02 %
OTP 45260 -0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Családi tulajdonban maradnak a Nádasdy-kastély kincsei

A Zala Megyei Bíróság után néhány nappal ezelőtt a Legfelsőbb Bíróság (LB) is elutasította a Vas Megyei Önkormányzat perújítási kérelmét, ezért a bajor hercegi család tulajdonában maradhatnak a sárvári Nádasdy-kastély 1945-ben kalandos körülmények között elrejtett kincsei. Az indoklás szerint nem merült fel olyan tény, amely megalapozna egy új eljárást.

2001. december 26. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Néhány nappal ezelőtt a Legfelsőbb Bíróság is elutasította a Vas Megyei Önkormányzat perújítási kérelmét, ezért a bajor hercegi család tulajdonában maradhatnak a sárvári Nádasdy-kastély kincsei. Az LB a Zala Megyei Bíróság korábbi döntését megerősítve kifejtette, az önkormányzat késve nyújtotta be a kérelmet, és időközben sem merült fel olyan tény, amely megalapozná az új eljárást.
A sárvári Nádasdy-kastélyban 1952-ben fedezték fel azt a több mint ezer darab műkincset, amelyet Ferenc bajor királyi herceg és családja rejtett el ott még 1945-ben, amikor az ország elhagyására kényszerült. Az értékes festményekből, porcelánokból, bútorokból és más használati és dísztárgyakból álló kollekciót a család nyugatra távozása előtt gondosan befalaztatta. A rendszerváltást követően arra hivatkozva kérték tulajdonjoguk megállapítását, hogy a műkincseket hivatalosan sosem vették állami tulajdonba, erről sem rendelet, sem más dokumentum nem tanúskodik. A Vas Megyei Önkormányzat viszont elbirtoklásra hivatkozva szerette volna magáénak tudni az értékes gyűjteményt.
A Zala Megyei Bíróság már az elmúlt év tavaszán úgy döntött, a család a háború óta nem gyakorolhatta tulajdonosi jogait, ezért ezek az évek nem teremtenek jogalapot arra, hogy az állam birtokba vegye a műkincseket. Az LB mostani döntése várhatóan végleg lezárja a régóta húzódó ügyet.
K. Zs.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet