BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egymilliárd schillingért adták el a bécsi Dorotheumot

A vártnál körülbelül 200 millió schillinggel több bevételt hozott az osztrák állami holding, az ÖIAG számára a Dorotheum aukciósház eladása. A vevő - hosszas versenyeztetési procedúra után - a OneTwoSold nevű internetes árverezőház lett, amely egymilliárd schillinget fizet a Dorotheumért.

2001. szeptember 17. hétfő, 17:46

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A OneTwoSold nem kisebb ellenfelet győzött le a Dorotheumért folytatott versenyben, mint a Raiffeisenbank felső-ausztriai részlegét (egészen pontosan a Raiffeisenlandesbank Ober-Österreichről van szó), amely szintén pályázott az évszázados múlttal rendelkező aukciósházra. A mostani pályázat vesztesei közé tartozik még a spanyol Afinsa csoport, amelyet szakértők már régóta nem tartottak esélyesnek. Ismeretes az is, hogy már korábban visszaléptek a pályázattól a világ legismertebb aukciósházai, a Christie's és a Sotheby's (NAPI Befektető, 2001. szeptember 10., 15. oldal).
Az ÖIAG állami konszern felügyelőtanácsa múlt csütörtökön jelentette be, hogy az új tulajdonos az internetes aukcionálással foglalkozó OneTwoSold lesz. A nyertes cég hátterében három ismert osztrák üzletember áll. Az építési konszernjeiről híres vállalkozódinasztia két tagja, a Soravia fivérek (Hanno és Erwin) mellett Christoph Dichandról van szó, aki Hans Dichandnak, a Neue Kronen Zeitung című bulvárlap kiadójának a fia.
Az új tulajdonosok nem csupán a legjobb árajánlatot tették - 971 millió schillinget, valamint némi kamatot is ígértek -, hanem üzleti tervük is vonzó volt a döntéshozók számára - írja az osztrák Die Presse. Így például megtartanák és továbbfejlesztenék a Dorotheum mindhárom jelenlegi fő üzletágát, az aukcionálást, a műkereskedelmet és a záloghitelezést is. Sőt, e tapasztalatokat felhasználva a fiatal vállalkozótrió további terjeszkedésre készül új piacokon is.
Ennek kapcsán a Die Presse megjegyzi, hogy a Dorotheum már jelen van Prágában, s éves forgalma az előző esztendőben rekordot döntött, 1,53 milliárd schillinget tett ki. Az új tulajdonosok azt is tervezik egyébként, hogy jelenlegi internetes tevékenységüket összekapcsolják a Dorotheum munkájával. Valószínűleg ez is hozzájárult ahhoz, hogy az ÖIAG mellettük döntött.
Korábbi hírek arról szóltak, hogy a OneTwoSold kiszállt a versenyből, de utóbb ez az osztrák újságokban megjelent információ kacsának bizonyult. E tévhírek egyébként arra a meggondolásra alapozódtak, hogy az érdeklődőket elijesztheti a Dorotheum esetleges kártérítési kötelezettsége. A Dorotheum ugyanis a nácik által elkobzott javakat árverezett korábban, de az ÖIAG szerint ez nem jelenthet problémát. Az ÖIAG az amerikai kormányzat nyilatkozatára hivatkozik, miszerint további kártérítésre már nem kerül sor (az osztrák állami holding eddig félmilliárd schillinget fizetett be a kártalanítási alapba). Mások pedig arra emlékeztetnek, hogy többek között azért sem kell tartania a Dorotheumnak további jóvátételi igényektől, mert az aukciósház nem tulajdonosa, hanem csak közvetítője, illetve bizományosa volt az eladóknak. A kártérítések ügye azonban korántsem tekinthető lezártnak: Ariel Muzicant, a bécsi zsidó hitközség vezetője ugyanis figyelmeztetetett, nem kizárt, hogy a zsidó károsultak, illetve áldozatok hozzátartozói pert indítanak.
Sz. I. M.

Szegő Miklós Iván
Szegő Miklós Iván

Ez is érdekelhet