Az Európai Bizottság illegálisnak minősítette a berlini digitális földi televíziózás (DVB-T) projektbonyolítását, mert uniós versenytörvényeket sértő módon adtak állami támogatást a kereskedelmi csatornáknak annak megvalósításához – adta hírül az europa.eu.int honlap. A berlin-brandenburgi tartományi médiahatóság (MABB) a kereskedelmi tévéket azzal vette rá, hogy felmenjenek a DVB-T-platformra és így kedvet csináljanak a leendő nézőknek a használathoz, hogy 4 millió eurós (mintegy egymilliárd forintos) támogatást adott nekik a sugárzási díj kifizetéséhez. A kereskedelmi tévéknek, például az RTL és a ProSiebenSat.1 csatornáknak, vissza kell fizetniük a már eddig folyósított mintegy 2 millió eurónyi összeget. A versenysemlegességről szóló EU-alapelvnek megfelelően semmilyen olyan állami támogatás nem adható, amely nem objektív szempontokon alapul és befolyásolhatja, torzíthatja a versenyt. A tévés terület esetén ez különösképpen a különböző platformok terjedése (kábeles, műholdas, földi) közötti küzdelmet jelenti – hangsúlyozza a közlemény. A bizottság ugyanakkor rámutatott, hogy teljes mértékben támogatja a digitális földi televíziózásra való átállást, amennyiben az e célt szolgáló projektek összhangban vannak a 2003-ban és idén kiadott iránymutatásokkal (IP/03/1276 és IP/05/595). Az ügy előzményei egyébként még 2004 nyarára nyúlnak vissza, amikor helyi kábelszolgáltatók bepanaszolták a MABB-ot és a kereskedelmi tévéket a bizottságnál. (A magyar állam az elmúlt évek során több száz millió forinttal támogatta az Antenna Hungária Rt.-t a digitális földi televíziózás előkészítése során).
