BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét a mélyponton kell elkezdeni

Fél éven belül kétszer is nagy meglepetést okozott Pallagi Ferenc, aki márciustól ismét főszerkesztői posztot tölt be: a hullámvölgyben lévő Színes Bulvár Lapot és annak kiadóját irányítja egy személyben. Ezt megelőzően hét évig a szintén mélypontról induló Blikket irányította, és tette 250 ezres példányszámú napilappá.

2005. március 22. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

– A pénz miatt vállalta el a régi konkurens – ráadásul a névhasználat miatt perelt – bulvárlap főszerkesztői posztját? Hiszen alig fél évet dolgozott média-tanácsadóként Prágában. Tulajdonképpen mire mondott igent?
– Először is pontosítok: van az az ajánlat, amelyre nem mondtam, ha jobban tetszik: nem mondhattam nemet! Ennek azonban csak az egyik eleme a pénz. Pusztán a kínált összeg nagyságáért nem volt érdemes változtatnom, hiszen nagyon jó és jól fizetett állásom volt Prágában. Az egyik legnagyobb csehországi kiadó, a Neuer Passauer Verlag média-tanácsadója voltam, tanácsaimmal közreműködtem a Vecernik Praha – az ottani Esti Hírlap – átalakításában. Végül azért vállaltam el az új feladatot, mert a Híd Rádió Rt. képviselői minden eddigihez képest vonzó és újszerű ajánlatot tettek, amelynek köszönhetően egy kézben tarthatom a kiadó és a lap vezetését.

– Mennyi időre kötöttek önnel szerződést?
– A két funkció egy kézben tartása hosszú távon ellentmond a hatékony lapkészítésnek, illetve a kiadó hatékony irányításának. Nagyon nehéz üzletemberként a piacon tárgyalni egy partnerrel, miközben ugyanabban az időben egy független lap főszerkesztőjeként szerkesztőségi döntéseket kell hozni. Amennyiben néhány hónap, vagy egy-két év múlva szakmailag megalapozottnak látom, akkor én teszek javaslatot a munkakörök szétválasztására. Azt azonban még nem döntöttem el, hogy ha a tulajdonosok ezt elfogadják, akkor a kettő közül melyiket választom. Mindkettőre van esély.

– Ténylegesen milyen kiadót vett át, mekkora veszteséggel?
– Ez utóbbit nem tudom, pedig megnézhetném, de tételesen nem érdekel. A hiány rendezése a tulajdonosok feladata. Ez volt az egyik feltételem. Új büdzsé készült, és én kizárólag abban vagyok érdekelt, hogy a források jó felhasználásával vigyem sikerre a vállalkozást. Nem a meglévő állapotok aprólékos reparálgatásával akarom javítani a cég és a lap helyzetét, hanem lépésről-lépésre történő reorganizációval.

– Milyen számításokra alapozza a sikeres felfuttatást?
– Jelenleg négy bulvárnapilap „cím” van a piacon, és naponta összesen 330 ezer körüli példányban vásárolnak ilyen újságokat. Véleményem szerint a magyarországi bulvárnapilap-piac – a legrosszabb esetben is – naponta mintegy 550 ezres eladott példányszám környékén válik telítetté. E piacon tehát az erős lapok még sokáig bővülhetnek párhuzamosan, a 60 százalékos növekedés sem lehetetlen.

– Mennyi időre van szüksége ahhoz, hogy a mostani, átlagosan 42–45 ezer példányban vásárolt Színes Bulvár Lap elérje a három évvel ezelőtti 70–80 ezres példányszámot?
– Kész a kiadó és a lap átalakításának terve, amit a tulajdonosok elfogadtak, de sem a konkrét számokat, sem az átalakítás stratégiai elemeit nem árulom el, többek között azért, mert nem akarom felkészíteni a konkurenciát a várható lépésekre. A piacban lévő összes lehetőséget ki fogjuk használni, a példányszámnöveléshez pedig megfelelő marketingbüdzsé is társul. Elszánt vagyok, hiszen minden szempontból érintett vagyok a példányszám-növekedésben. Az európai lappiacon egyébként hét–kilenc esztendőbe telik egy új napilap bevezetése, felfuttatása és sikeres megtartása. Itt nem a nulláról kell kezdeni. Két forgatókönyv készült, az egyik nagyon rossz piaci helyzettel számol, a másik optimista. A kettő között kell egy realista programot végrehajtani, számolva azzal, hogy a lépésekre a konkurenciának is lesz válasza.

– Mi a biztosíték arra, hogy minden anyagi igényét kielégítik?
– Az Elliot Associates fő döntéshozói elfogadták – a gazdasági számításokkal is alátámasztott – elképzelésemet, aminek köszönhetően a Színes Bulvár Lap újra számottevő tényező lehet a magyar napilappiacon. A megvalósításhoz persze nem kínálnak feneketlen pénzeszsákot, kemény csatákban kell megvédenem a forrásigényeket. Az biztos, hogy a lap és a kiadó felfuttatása érdekében minden reális kérést teljesítenek. A Híd Rádió Rt. tulajdonosi köre ugyanis két lehetőség közül választott: vagy lezárja veszteséggel ezt a befektetését, vagy további invesztíciókkal, jobb pozíciókat ér el a piacon. Azt azonban már a kezdeti tárgyalásokon tisztáztam, hogy ha csak az lenne a céljuk, hogy a nevemmel egy rosszul menő kiadót „dekoráljanak ki”, a gyors eladás reményében, azt semmi pénzért nem vállalom.

– Mennyire lesz radikális, illetve mikortól látható majd a Színes Bulvár Lap arculatváltása?
– Egyelőre csak néhány alapvető elvárást ismertettem a szerkesztőség munkatársaival, a látványosabb változtatásokra később – néhány hét múlva – kerül sor. Az eddigi lapkészítéshez képest radikális változások várhatók, következetesen betartjuk a bulvárnapilap-készítés szakmai szabályait. Professzionális kiadót kell szerveznünk, a piac igényeinek megfelelően át kell alakítanunk a lapot, ami tartalmi és formai megújítást is jelent egyszerre, a lapnak így meglesz az önálló arculata és hangja.

– Mi az akadálya annak, hogy már most átütőbb legyen a változás?
– A piaci környezetet is meg kell teremteni ahhoz, hogy mind az olvasók, mind a hirdetők kedvezően fogadják a változásokat. A piacon tavaly 20 százalékkal nőtt a hirdetési költés, tehát a példányszámban és a hirdetési piacon egyaránt van mód a bővülésre.

– Mitől lehetnek biztosak abban, hogy ön legalább öt évig az újságnál marad?
– A tulajdonos nemcsak akarja a sikert, hanem a feltételeket is biztosítja egy szakmailag megalapozott újság, illetve kiadó működéséhez. Ehhez sok munka kell, de tudatosítottam azt is, hogy együtt kell sikeresnek lennünk, vagy együtt bukunk meg.

– Újra főszerkesztőként mennyire tud elszakadni a Blikknél jól bevált megoldásoktól?
– Az általam irányított Blikk a hét év alatt háromszor-négyszer is radikálisan megújult, s mindig az előnyére, hiszen a példányszám évről évre nőtt. Nyílván ezek a tanulságait is fölhasználom: bár 23 éve vagyok a szakmában, amit ma tudok belőle, annak legalább az 50 százalékát az elmúlt egy-két évbe sűrítve tanultam meg, s a tanulást nem hagyom abba. Újabban, a képekre épült kultúrában egy bulvárlap is főleg a képekre fekteti a hangsúlyt, természetesen tudatos szerkesztői koncepció mellett. Emellett sok energiát fordítunk arra is, hogy nagyon aktuálisak legyünk. Minden munkatársamtól elvárom, hogy a tartalomban se legyenek kilengések, a privát érzelmeket mellőzzük a lap szerkesztésekor.

– Kell tartania a szerkesztőségnek személycseréktől?
– Akik szakmailag stabilan állnak a lábukon, azoknak nincs is okuk megijedni. Nincs sleppem, amit hoznék magammal, rossz lépés lenne a részemről, ha rekonstruálni akarnám azt, amivel egyszer, egy másik helyen sikeres voltam. A mostani feladathoz állítom össze a lehető leghatékonyabb és legütőképesebb csapatot. Bolond lennék, ha az itt dolgozó jó szakemberek helyzetét bizonytalanná tenném. Persze, ha nem találok házon belül jó megoldást, akkor keresni fogok házon kívülről.

Bubrik Gáspár
Bubrik Gáspár

Ez is érdekelhet