Az Egyesült Államok kormánya hirdetési kampányt indított a jelentős muzulmán népességgel rendelkező országokban, amelynek segítségével az amerikai döntések hátterét próbálják megismertetni a muszlinokkal - írja az AdAge internetes lap. A reklámhadjárat költségvetése mintegy 15 millió dollár, és a kampány keretében egy hónapig sugároznak rövid dokumentumfilmeket, amelyek elősegíthetik az USA és muszlin világ közötti információ- és véleményáramlást. Az amerikai kormány által megbízott ügynökségek nemcsak az arab országokban, de Indonéziában is vásároltak reklámidőt és a vetítést az általában nagy nézettséget hozó Ramadán heteire időzítették.
Az eredeti tervek szerint a katari székhelyű és arab nyelven sugárzó Al Dzsazira televízió is átvette volna a filmeket, az amerikai külügyminisztérium illetékese szerint azonban a csatorna túl nagy árat kért a sugárzásért, így nem jöhetett létre az üzlet.
Az Al Dzsazira pénzügyi helyzetét tovább rontja, hogy elfordulni látszanak tőle korábbi hirdetői. Az Oszama Bin Laden videokazettáinak sugárzásával világhírre szert tett csatorna éves szinten 30 millió dolláros veszteséget volt kénytelen elkönyvelni hirdetői politikai indítékú bojkottja miatt. A televízió vezetői szerint jelenlegi bevételük kétszeresét is megtermelhették volna, ha - elsősorban Szaúd-Arábiában - nem ütköznének kormányzati ellenállásba cenzúrázatlan adásuk miatt. A műholdon át vehető adásban többek között lehoztak interjúkat izraeli miniszterekkel, szaúdi disszidensekkel és nemrégiben a moszkvai csecsen túszejtőkkel.
Az Al Dzsazirát 1996-ban alapította 150 millió dolláros kezdőtőkével a katari emír. Az eredeti tervek szerint a csatorna 2001-re önfenntartóvá vált volna. A cég azonban veszteséget termelt, így idén újabb 30 millió dollárt volt kénytelen invesztálni az Al Dzsazirába magánvagyonából az emír.
S. M.
