Bár mintha a magyar tévés kultúrában nem sikerült volna gyökeret vernie, külföldön továbbra is tombol a valóságshow-láz. Nagy-Britanniában a Big Brother helyi változatának eseményei állandó médiatémát jelentenek. Az összezárt önkéntesek minden pillanatát közvetítő műsor próbatételei egyre durvábbak. A június 8-i adásban üvegfallal osztották meg a tízfős társaságot; egy kosárlabdameccs eredményétől függően a nyertesek luxuskörülmények közé kerültek, míg a veszteseknek az üvegfal túloldalán „szegényház" jutott osztályrészül. A résztvevőknek minden héten új feladatot kell megoldaniuk.
A Channel 4-on májusban 5,7 milliós nézettséggel indult a show, ám az indulás napján mégis a BBC1 hírműsora győzött, 7,5 millió nézővel. A műsort szintén közvetítő E4 a 16-34 éves korosztályban győzni tudott; ez összesen 1,3 millió nézőt jelentett. Május 29-re a Big Brother közönsége 3,6 millió főre esett vissza - tudósít a MediaGuardian.
A Channel 4 website-ján az első három napon a műsor oldalát 9,1 milliószor töltötték le. Május végéig 167 ezren regisztráltatták magukat, ám valószínű, hogy többségük elpártol, ha június közepén bevezetik a 9,95 fontos előfizetési díjat. Reggel nyolc és este 10 között egyébként SMS-tájékoztatás is kérhető az aktuális történésekről, üzenetenként 25 pennyért - állítja a Mediaweek.
A Big Brother konkurensének számító, a már a második résznél járó Survivor döntőjét a brit ITV-n 6,4 millióan nézték, ami verte a BBC1 híradóját és a vb aktuális meccsét is. Igaz viszont, hogy a túlélőshow idei döntőjét 1,5 millióval kevesebben tekintették meg, mint 2001-ben.
Az Egyesült Államokban a legújabb őrületnek az MTV-n nemrég indult Ozzy Osbourne-show számít. Ebben a Black Sabbath frontembere - a Guardian szerint „diszfunkcionális" - családjának mindennapjaiba enged betekintést. Az öregedő rocker, makacs felesége és tinédzser gyerekeik napi 8 millió nézőt vonzanak. Nagy-Britanniában az ITV és a Channel 4 harcolnak a jogokért, de a hírek szerint a valóságshow-k mögött nézettségben eddig lemaradó Channel 5 is beszállna. Az Osbourne család, amely további két sorozatra kötelezte el magát, eddig 14 millió fontot kaszált.
Amerikában az ABC Bachelor (Agglegény) című show-ja váltott ki viharokat: Alex, akinek kegyeit 25 nőből egy nyerhette el, állítólag homoszexuális. A tévécsatorna azonban rendületlenül toborozza az új jelentkezőket. A Ki akar milliomoshoz férjhez menni? című korábbi show-ban megházasodott pár egy éven belül elvált.
A Survivornál is nagyobb borzongást ígér az amerikai Fear Factor, amelynek brit változatát a hírek szerint Dél-Afrikában forgatják le. A független walesi Flic produkciós cég pedig új programjával a helyi S4C adón 16 versenyzőt igyekszik arra kényszeríteni, hogy napi hat órában walesiül tanuljon. A felvételek várhatóan ősszel kerülnek képernyőre.
(NAPI)
