A televíziós gazdasági hírszolgáltatást tervező magyar GTV indulása a korábban ígérthez képest újabb egy hónapot csúszik, így júniustól kezdene az új adó - mondta lapunknak Bács Zoltán, a leendő csatornát működtető GTV Gazdasági, Szakképzési és Oktató Televízió Rt. távoktatási programigazgatója. Az igazgató azzal indokolta a műsorsugárzás indításának újabb, lassan már megszokottá váló késedelmét, hogy a pénzügyi helyzet az első negyedévben nem alakult a legjobban, emellett hiányzik még az Országos Rádió- és Televízió Testület sugárzási engedélye is. Bács korábban elmondta, a részvények 92 százalékát egy meg nem nevezett új tulajdonos tartja kézben, aki tőkeemelést is végrehajtott. Ennek azonban nincs nyoma a cégbíróságon: a legutolsó, tavaly augusztusi alapító okirat szerint a cég tulajdonosa 30 százalékban Birta János, a társaság elnök-vezérigazgatója, 20 százalékban az Incognito Holding Kft., 15 százalékban a német Mario Pollak, 15 százalékban a kanadai Mikael Prydz, 10 százalékban Szentiványi János, 5 százalékban Pál Zsolt, 4,5 százalékban a Generalbroker Rt. illetve 0,5 százalékban Hoffmann László. Tavaly a társaság igazgatósági tagja lett a magyar lakcímű Denis Levchov is.
Nem áll jól anyagilag a GTV német rokona, az N-TV-t jegyző N-TV Nachrichtenfernsehen GmbH & Co. KG. Az N-TV reklámbevételei a 2000-es 93,9 millió euróról tavaly 56,3 millió euróra zuhantak - tudósít a Handelsblatt. A 24,84 millió eurós nettó nyereség 2001-ben 14,9 millió euró veszteségre változott. 2002-re az adó nullszaldós eredményt vár. Az N-TV műsorait naponta átlagban 4,3 millió néző kíséri figyelemmel, ez 0,7 százalékos piaci részesedés. Deficites az N 24 nevű német hírcsatorna is, amely a súlyos gondokkal küzdő Kirch-csoporthoz tartozik, várhatóan be is szünteti tevékenységét. Az RTL Group korábban megpróbált részt szerezni az N-TV-ben, ám most már hírek szerint az N 24-re fáj a foga.
(NAPI)
