Előre kalkulált volt a magyarországi Viasat3 adó tavalyi 58 millió svéd koronás, azaz mintegy 1,5 milliárd forintos vesztesége (NAPI Gazdaság, 2002. február 25., 8. oldal), sőt a tulajdonos svéd MTG Modern Times Group AB - amely az adatot közzétette - a következő években sem vár nyereséget az 50 százaléknál kisebb lefedettséget elérő, emiatt körzetinek minősülő adótól - tudtuk meg a Viasat Hungária Rt. illetékesétől. A magyar cég tavalyi eredményeiről bővebb információval nem kívántak szolgálni.
A svéd vállalat egyébként tavaly 18 százalékkal, 6,4 milliárd koronára növelte árbevételét, míg a működési eredmény a 2000-es 227 milliós veszteségből 360 milliós nyereségbe fordult. Az új befektetések - ide tartozik a magyar Viasat3, három svéd és egy norvég tévé - összesen 139 millió korona veszteséget okoztak. A magyar tévécsatorna 2000-ben 10 millió koronát húzott ki az anyavállalat zsebéből. A veszteségekben szerepet játszik az is, hogy a magyar cég több tévésorozatot, illetve műsort a központi alapból hív le, amelyet az anyavállalat vásárol húsz tévéállomása számára; ezt aztán leszámlázza a leányvállalatainak. Információnk szerint jelentős költségtényezőt leginkább mégis azok a műsorvásárlások jelentettek, amelyeket nem a központi alapból hívtak le. Tavaly a tulajdonos igyekezett több olyan sorozatot venni, amelynek jogdíjait egyedül szerezte meg. A Viasat Hungária műsorvásárlási költségvetését egyébként az idén a háromszorosára emelték. Az adó illetékese szerint természetes, hogy a bevezetési időszak első három évében egy kereskedelmi tévé csak viszi a pénzt.
A magyar magánbefektetőkhöz tartozó, 50 százaléknál nagyobb lefedettségű Satelit televízió a veszteségek miatt akár meg is szűnhet: Farkas Imre, a csatornát működtető TVegy Rt. elnök-vezérigazgatója ugyan legutóbbi sajtótájékoztatóján nem számolt be a kereskedelmi tévé mérlegadatairól, arról viszont hírt adott, hogy fő támogatójuk elzárta a pénzcsapot (NAPI Gazdaság, 2002. március 7., 1. oldal). A Siemens Rt., amely 2001-ben több száz millió forinttal szponzorálta a Satelitet, 2002-re nem állapodott meg a csatornával. Farkas a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta: olyan szerződést kötöttek, amely azért függetlenséget biztosított számukra. A napokban derült ki, hogy a fő tulajdonos, Czikó Gábor 100 millióval, 120 millió forintra emelte a szintén országos Magyar ATV mögött álló Agro TV-ATV Rt. alaptőkéjét; a csatorna tavaly 200 millió forint nettó árbevétel mellett így is - pontosabban meg nem jelölt mértékű - veszteséget termelt; Czikó szerint három-négy év múlva válhatnak rentábilissá (NAPI Gazdaság, 2002. február 26., 1. oldal). Ezeknek a tévéknek a nézettsége az AGB adatai szerint néhány százalék, miközben immár mindkét földi sugárzási joggal rendelkező, nagyobb nézettségű koncessziós adó eredménye - előbb az RTL Klubé, majd a tv2-é is - nyereségbe fordult.
Hőnyi Gyula
