BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hamarosan a kormány elé kerül a filmtörvény

A kormány elképzelései szerint az állami finanszírozással készülő játékfilmek támogatására hamarosan megalakul a Nemzeti Filmközpont Rt., amely a filmesek pályáztatásával foglalkozik majd. A cég egy film teljes költségeinek legfeljebb felét vállalja magára. A szakmai szervezetek ellenérzéseiket hangoztatják az elosztás központosítása miatt, a filmművészek szövetsége vitaalapnak sem tartja a jelenlegi tervezetet.

2001. január 29. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Várhatóan jövő héten kerül a kormány elé terjeszthető állapotba a filmtörvény. A jogszabály által kínált támogatási rendszer kizárólag játékfilmekre vonatkozik majd. Az állami pénzek elosztására 200 millió forint alaptőkével létrehozzák a Nemzeti Filmközpont Rt.-t, amely a pályázatokat bonyolítja - mondta el lapunknak Sámuel Balázs, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának jogi főosztályvezetője.
A Filmközpont pályázatai a törvény értelmében számarányra, esetleg témára vonatkoznak. Sámuel hangsúlyozta, hogy az rt. egy játékfilm esetében legfeljebb a teljes költség felével segítheti majd az alkotókat, de azt is megteheti, hogy meghatározza azt a maximumösszeget, amelyet egy-egy film támogatására fordít. Az rt. szolgáltatási szerződést kötne az állammal. Ennek értelmében az állam pénzt ad a cégnek, amely pályázatot ír ki bizonyos mennyiségű, az állam által kért filmre.
Az rt. csak akkor fizetné ki a támogatási összeget, ha a film az ígért időn belül elkészül. Amíg nincs kész, a szerződésben megjelölt pénzintézet áll a filmkészítő rendelkezésére úgy, hogy a Filmközpont előzetes kötelezettségvállalásával - szerződésszerű teljesítés esetén - közvetlenül a hitelintézet részére téríti meg a folyósított hitel összegét. A majdani rt. jövőre a hírek szerint hárommilliárdos támogatáshoz juthat. A tervek szerint a belföldi filmforgalmazás legfeljebb 30 százaléka lesz a Filmközponté.
Sámuel úgy vélte, nem szabad megfeledkezni a magántőke bevonásáról sem, s ezt adókedvezményekkel is segítenék. Az objektívnak mondott döntéshozatalkor kiemelkedő szempont lehet a film tervezett költségvetése, a forgatókönyv, a producer és a rendező személye, valamint a többi résztvevő szakmai előélete.
A nagy érdeklődésre igényt tartó játékfilmek mellett - pályázaton kívül - a törvény lehetővé tenné évente két rétegfilm támogatását, illetve évente öt esetben, forgatókönyvenként egy-egy millió forinttal támogatnák új forgatókönyvek elkészítését is. A tervek szerint ezentúl szigorúbban vennék a korhatári besorolást: minden filmet pedagógus, pszichológus közreműködésével bírálnának el, az előírásokat megszegő terjesztőket pedig bírsággal sújtanák. A Filmközpont minden filmet kategóriákba sorolna, ezek be nem tartását szankcionálnák.
A tervezettel kapcsolatban a filmszakma többször hangsúlyozta ellenérzéseit, elsősorban a központi elosztás igazságtalanságaitól tartva. A Magyar Filmművészek Szövetségének tagjai a szombati közgyűlésén úgy döntöttek, hogy nem tartják vitaalapnak a minisztérium törvénytervezetét (NAPI Gazdaság, 2001. január 29., 3. oldal). A jogszabály elfogadásának ugyanakkor elvileg nem akadálya a szakmai szervezetek ellenkezése.
W. E. R.-D. L.

Bendl Vera
Bendl Vera

Ez is érdekelhet