Várhatóan jövő héten kerül a kormány elé terjeszthető állapotba a filmtörvény. A jogszabály által kínált támogatási rendszer kizárólag játékfilmekre vonatkozik majd. Az állami pénzek elosztására 200 millió forint alaptőkével létrehozzák a Nemzeti Filmközpont Rt.-t, amely a pályázatokat bonyolítja - mondta el lapunknak Sámuel Balázs, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának jogi főosztályvezetője.
A Filmközpont pályázatai a törvény értelmében számarányra, esetleg témára vonatkoznak. Sámuel hangsúlyozta, hogy az rt. egy játékfilm esetében legfeljebb a teljes költség felével segítheti majd az alkotókat, de azt is megteheti, hogy meghatározza azt a maximumösszeget, amelyet egy-egy film támogatására fordít. Az rt. szolgáltatási szerződést kötne az állammal. Ennek értelmében az állam pénzt ad a cégnek, amely pályázatot ír ki bizonyos mennyiségű, az állam által kért filmre.
Az rt. csak akkor fizetné ki a támogatási összeget, ha a film az ígért időn belül elkészül. Amíg nincs kész, a szerződésben megjelölt pénzintézet áll a filmkészítő rendelkezésére úgy, hogy a Filmközpont előzetes kötelezettségvállalásával - szerződésszerű teljesítés esetén - közvetlenül a hitelintézet részére téríti meg a folyósított hitel összegét. A majdani rt. jövőre a hírek szerint hárommilliárdos támogatáshoz juthat. A tervek szerint a belföldi filmforgalmazás legfeljebb 30 százaléka lesz a Filmközponté.
Sámuel úgy vélte, nem szabad megfeledkezni a magántőke bevonásáról sem, s ezt adókedvezményekkel is segítenék. Az objektívnak mondott döntéshozatalkor kiemelkedő szempont lehet a film tervezett költségvetése, a forgatókönyv, a producer és a rendező személye, valamint a többi résztvevő szakmai előélete.
A nagy érdeklődésre igényt tartó játékfilmek mellett - pályázaton kívül - a törvény lehetővé tenné évente két rétegfilm támogatását, illetve évente öt esetben, forgatókönyvenként egy-egy millió forinttal támogatnák új forgatókönyvek elkészítését is. A tervek szerint ezentúl szigorúbban vennék a korhatári besorolást: minden filmet pedagógus, pszichológus közreműködésével bírálnának el, az előírásokat megszegő terjesztőket pedig bírsággal sújtanák. A Filmközpont minden filmet kategóriákba sorolna, ezek be nem tartását szankcionálnák.
A tervezettel kapcsolatban a filmszakma többször hangsúlyozta ellenérzéseit, elsősorban a központi elosztás igazságtalanságaitól tartva. A Magyar Filmművészek Szövetségének tagjai a szombati közgyűlésén úgy döntöttek, hogy nem tartják vitaalapnak a minisztérium törvénytervezetét (NAPI Gazdaság, 2001. január 29., 3. oldal). A jogszabály elfogadásának ugyanakkor elvileg nem akadálya a szakmai szervezetek ellenkezése.
W. E. R.-D. L.
