Az új tagállamok közül Lengyelországból, Szlovákiából, Csehországból és Magyarországról érkezik a legtöbb teherautó a szigetországba. Szakértők szerint a kelet-közép-európai fuvarozók alacsony árainak és a font euróval szembeni leértékelődésének köszönhető, hogy a brit székhelyű szállítmányozók piaci részesedése a meglehetősen alacsony árrések ellenére a korábbi 50 százalékról 25 százalékra csökkent az elmúlt években. A Magyarországról érkező forgalom 87 százalékkal emelkedett 2004 közepe óta, a lengyel teherautók száma 36, a cseh, illetve szlovák teherjárműveké 25 százalékkal nőtt.
Felmérések szerint naponta körülbelül tízezer külföldi kamion rója a brit utakat, és – ellentétben a szigetországi fuvarozókkal – nem kell adót fizetniük az úthasználatért. A tervek szerint nemsokára bevezetik a teherautók által fizetendő díjat, melyet a brit fuvarozók szövetsége követel az Egyesült Királyság kormányától. Szerintük csak a minden fuvarozó által kötelezően fizetendő, a jelenlegi európai szabályozáshoz közelebb álló „útdíjszerű” befizetések garantálhatnának számukra stabil és fair piaci körülményeket. A brit fuvarozók ugyanis jelenleg az európaitól eltérő szabályozás miatt magas többletköltségeket kénytelenek érvényesíteni a fuvardíjban.
