BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az adóreform elősegítené az ágazat fejlődését

2005. június 29. szerda, 05:39

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarország földrajzi adottságainak köszönhetően megfelelő fejlesztések megvalósítása esetén kelet-közép-európai logisztikai központtá válhat. A fejlesztési célok meghatározásához azonban társadalmi párbeszéd szükséges, ezért a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) és a gazdasági tárca szervezésében az ágazatot érintő problémákról és a fejlesztési lehetőségekről egyeztettek a logisztikát érintő szervezetek, a vállalkozói kör és a kormányzati szervek képviselői.
A megfelelő színvonalú szolgáltatás megvalósításához a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére, elsősorban az autópálya- és vonathálózatok bővítésére, valamint a kikötők korszerűsítésére lenne szükség – véli Doór László, az MLE elnöke. Az ágazat képviselői szerint a versenyképesség érdekében a környező országok szintjéhez kell igazítani az áfát és a bérjárulékok mértékét. Az üzemanyag árának lehetséges mérsékléséről is szó volt az egyeztetésen, ami a kormányzat szerint a jövedéki adó változtatásával nem, csak a tervezett áfacsökkentéssel lenne megvalósítható.
A logisztikában érintett cégek megértéssel fogadták, hogy idén június elsejétől a vámot és a forgalmi adót egy időben kell megfizetni, mivel az államkasszából 400 milliárd forintnyi áfabevétel tűnt el az utóbbi hónapokban olyan időközben kámforrá vált cégeknek köszönhetően, amelyek egyik országból a másikba utaztatták áruszállítmányukat.
Az EU következő költségvetési ciklusában fontos prioritás lesz a szállítási infrastruktúra és a logisztika fejlesztésének ösztönzése, ezért a logisztikát ismételten beépítik a nemzeti fejlesztési terv rovataiba és az ITDH programjában is önálló fejezetként szerepel majd. Arról, hogy mennyi pénzt fordítanak majd az ágazat fejlesztésére, Szanyi Tibor, a gazdasági tárca politikai államtitkára nem tudott konkrétumokat mondani.
Az MLE elnöke szerint egységnyi állami pénzhez a magánszféra három-négyszeres forrást tesz hozzá. Bár az EU-ban Magyarországot kelet-közép-európai logisztikai központként kezelik földrajzi adottságainak köszönhetően, raktárkapacitását tekintve a második vonalban van, az infrastruktúra tekintetében pedig a középmezőnyhöz tartozik – mondta lapunknak Doór.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet