A Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége ma érkezik Bukarestbe, hogy immár hetedik alkalommal megvizsgálja, hogyan tett eleget Románia az IMF-hitelkeret részleteinek lehívásáért vállalt kötelezettségeinek. A pozitív eredmény borítékolható: az IMF elégedett a kormány intézkedéseivel, ezért Románia előreláthatóan megkapja a soron következő, mintegy egymilliárd euró értékű hitelrészletet. Bukarestnek rendeznie kell a veszteséges állami vállalatok helyzetét, akár felszámolással, akár újjászervezéssel - hangsúlyozta Jeffrey Franks, a küldöttség vezetője, az IMF Romániáért felelős biztosa, aki az új, két évre szóló, 3,6 milliárd eurós elővigyázatossági hitelkeret feltételeiről is tárgyal a román fővárosban. A Valutaalap által vizsgált tíz állami cég adósságállománya 2010. november végére meghaladta a hétmilliárd lejt (1,6 milliárd euró). Az IMF ahhoz is ragaszkodik, hogy tőzsdére kerüljenek bizonyos állami tulajdonrészek. Egyes becslések szerint csak az energetikai cégek eladásával több mint 43 milliárd lejhez jutna Bukarest, de a kisebbségi részvénypakettek is több mint 6,45 milliárd lejjel gazdagítanák az államkasszát. Egy tavaly született kormányhatározat szerint az idén a Romgaz, a Transgaz és a Transelectrica részvényeinek 15 százalékát, az OMV Petrom olajtársaság 10 százalékát értékesítik, amiből 2,9 milliárd lej bevételre számítanak. Helyi források szerint a kormány tervei között a CEC Bank, a Tarom légitársaság és a Posta Romana privatizálása is szerepel.
