BUX 138954.79 -0,39 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A bizonytalanság rosszat tehet az üzleti bizalomnak

2010. december 5. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

- A közelmúltban tette közzé a Philips új, ötéves vállalati stratégiáját. Melyek a fő csapásirányok?
- A Vision 2015 elnevezésű stratégia a három évvel ezelőtti Vision 2010-nek a folytatása, két fő üzenettel. Egyrészt növelni akarjuk a már meglévő vezető pozícióinkat világszerte és mind regionálisan, mind a saját üzleti részlegeinknél is ott szeretnénk erősíteni jelenlétünket, ahol a legnagyobb a lehetőség. A nagy feltörekvő piacokra koncentrálunk - Kínára, Indiára és Brazíliára -, hiszen az ottani növekedés túlszárnyalja a világ többi részét. Másrészt akvizíciókon keresztül a legjövedelmezőbb tevékenységek további erősítésére törekszünk. Tavaly is vásároltunk fel cégeket, elsősorban egészségügyi területen, és jellemzően a feltörekvő piacokon - de például az olasz Saeco felvásárlásával a vezető kávégépgyártóvá váltunk. Minden piacunkon a GDP-dinamikát két százalékkal meghaladó mértékben szeretnénk bővülni. Átlagosan évi 4 százalékos gazdasági növekedésre számíthatunk 2015-ig globálisan, ez azonban Indiában legalább hat, Kínában pedig legalább 9 százalék. Azt is el szeretnénk érni, hogy az adózás és kamatfizetés előtt eredményünk elérje a teljes árbevétel tíz-tizenhárom százalékát - ez utóbbihoz már a most véget ért negyedévben is nagyon közel kerültünk, az új akvizíciók javítanak az arányon.

- Melyik részlegek termelik a legnagyobb hasznot?
- A Philips három fő területen van jelen a piacon: az egészségügy, az életstílus és a világítástechnika üzletágak régiónként eltérő teljesítményt tudhatnak maguk mögött. A legjövedelmezőbb terület jelenleg az egészségügy, amit a világítástechnika követ. A fogyasztói termékek azonban természetüknél fogva jóval kompetitívebb piacot jelentenek, hiszen gyorsan változó fogyasztói termékekről van szó, ahol gyorsan eshetnek az árak. Ugyanakkor az utóbbi 3-4 évben végrehajtott átszervezés után véleményem szerint már sikerült olyan helyzetet teremtenünk, hogy nincs szükség további, kevésbé jövedelmező területekről való kivonulásra.

- Hogyan alakulnak át a hangsúlyok a vállalat stratégiájában?
- Szektoronként az eddigiekhez hasonlóan próbáljuk a leggyorsabban növekedő szegmensekre helyezni hangsúlyt, ehhez figyelembe kell vennünk a globális trendeket: például a nyugati világban elöregedőben van a társadalom, ami hosszú távon vonzó lehetőségeket rejt az egészségügyi szektorban. A világ lélekszáma közeledik a tízmilliárdhoz, így minden területen egyre nagyobb az igény az energiahatékony megoldások iránt. Korábban célként tűztük ki, hogy az árbevételünk harmadát zöld - kisebb súlyú, hatékonyabb energiafelhasználású, kevesebb csomagolást igénylő - termékekből termeljük 2010 végére, ezt azonban már az év elején elértük, ezért azóta újabb célt jelöltünk ki. A fogyasztóknak közben egyre több információ áll rendelkezésükre az internetről, ami egyrészt növeli a piaci versenyt, másrészt lehetőséget teremt a termékpaletta további diverzifikálására.

- A vállalati stratégiája alapján a Philips a világ vezető "egészségügyi és well-being" vállalatává szeretne válni. Ez azt jelenti, hogy az eddig a hétköznapi fogyasztókban a leginkább a háztartási elektronikai termékeiről ismert brandet átpozicionálnák?
- Igen, és ez az utóbbi időben az összes megjelenésünkben is tükröződik. A korábbiakban elektronikai vállalatként könyveltek el minket az emberek - és bár továbbra is jelentős ipari kapacitásokkal rendelkezünk, azóta inkább a fogyasztók összetettebb igényeinek kielégítésére koncentrálunk, ami nem kizárólag technológiai fejlesztésekből áll. Akár úgy is fogalmazhatnánk, hogy cégünk egy egészségügyi és well-being vállalat, amely az emberek életminőségének javítására összpontosít. Továbbra is 1,6 milliárd eurót költünk technológiai innovációkra, összesen 55 ezer szabadalmunk van, ami évente ezer újjal bővül, de nem szeretnénk kizárólag erre alapozni.

- Ön a Philips közép- és délkelet-európai részlegének vezetőjeként mennyire értékeli egyenletesnek a válság utáni időszak fellendülését?
- Még mindig kemény időket élünk, és azokban az országokban, amelyekért én felelek, különösen nagy károkat okozott a gazdasági válság. Ugyanakkor a tavalyival ellentétben az idén már nőni tudtunk éves összehasonlításban, bár a forgalombővülés egy számjegyű lesz az év végén. A 122 millió embert magában foglaló régió markánsan különböző országokból áll. Lengyelország kiemelkedik a 38 millió lakosával és az idei három százalék feletti GDP-növekedésével: ott különösebben nem érezni a gazdasági válságot, és mivel a régió GDP-jének harmadát a lengyel gazdaság termeli meg, az ország keresletként és nemcsak exportbázisként is különösen fontos. A régió többi része azonban kisebb és exportfüggőbb országokból áll, amelyek erősen kötődnek a globális gazdasághoz.

- A Philips különböző vállalati egységeiben hogyan jelentek meg a térség országai?
- A fogyasztói életmód üzletág összességében jól megy, a világítástechnikai üzletágunk körülbelül a tavalyi szintet hozza. Az egészségügynél viszont nagy eltérések vannak régió-szerte: egyes országokban a kormányok - különösen Lengyelországban és Csehországban - az EU-támogatásokra építve újítják meg egészségügyi rendszerüket, ami kiugróan sok megrendelést hozott, de a harmadik-negyedik negyedévben Magyarországon is élénkült a kereslet. Romániában, Bulgáriában és Horvátországban jóval nagyobb problémák vannak, hiszen a piac ott omlott össze a leginkább, az országok némelyikében a politikai kockázat is nőtt.

- Hogyan alakult az év Magyarországon?
- A fogyasztói kereslet nagyot zuhant az országban, ahogyan azt a nagyobb kiskereskedelmi láncok és elektronikai boltok részletes árbevételi adatai is mutatják. Az elektromos borotváink piacán például két számjegyű volt a zuhanás; ilyenkor nem lehet mást tenni, mint a piaci részesedés növelésére törekedni, hogy a versenytársaknál jobb pozícióban várjuk a fellendülést. A tévékategória viszont még mindig növekszik - különösen az lcd-televíziók -, az átlagár viszont esett: tehát inkább az olcsóbb és új termékek szerepelnek jól, mint a minőségi áruk. A világítótestek esetében is hasonlóak a folyamatok, a fogyasztói piacon zsugorodott a kereslet, a professzionális világítás részlegben pedig az építőipar visszaesése érezteti negatív hatását, hiszen nagyon kevés a beruházás az ingatlanpiac bármelyik szegmensében. Az egészségügyben összességében elégedettek lehetünk, mert az utóbbi időszakban némileg élénkült a kereslet, és néhány egészségügyi tendert is megnyertünk. Nagyjából ugyanott tartunk az országban mint tavaly, és talán az év végére némi növekedést is sikerül elérni.

- Mi következik az új vállalati stratégiából Magyarország számára? Lesznek-e új beruházások?
- Van két globálisan is jelentős gyárunk Magyarországon: Székesfehérváron főként fogyasztói elektronikai termékeket, például a világszerte kelendő lcd-tévéket, Tamásiban pedig többféle világítótestet - köztük új típusú irodai led-világítást - állítunk elő, azaz elkötelezettek vagyunk az itteni kapacitásaink iránt. Fontos ugyanakkor fejben tartani, hogy az ipari egységek a mai globalizált világban folyamatosan nyomás alatt vannak. Én például korábban az egészségügyi szektorban dolgoztam, egy Hamburg melletti gyárnak voltam az igazgatója, és rendszeresen bizonyítanom kellett a vállalat vezetőinek, hogy van értelme a drágább német munkaerővel termelni.

- A külföldi befektetők körében egyre többen panaszkodnak a magyarországi szabályozási környezetben történt változásokra. Bár a Philipst a szektoradók közvetlenül nem érintik, érezhető némi bizonytalanság a változások miatt?
- Azt kell mondjam, hogy valamelyest igen. Közvetlenül valóban nem érintenek minket a változások, bár az energiaszektorra kivetett különadó érintheti az itteni üzemeinket, a kiskereskedelmi pedig a forgalmazóinkat. A magyar kormánynak kétségtelenül tennie kellett valamit a költségvetés bevételi és kiadási oldalán is, ám nem tartom túl szerencsésnek, hogy a változásokról szóló döntést megelőzően nem folytattak párbeszédet az érintett szektorok képviselőivel. Megnyugtató azonban, hogy a napokban tárgyaltunk Fellegi Tamás fejlesztési miniszterrel a német nagykövetség szervezésében, ahol megígérték nekünk, hogy tárgyalások kezdődnek - ezt kulcsfontosságúnak tartom, hiszen a bizonytalanság ronthatja a Magyarországgal szembeni üzleti bizalmat.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet