BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lassan nyúlik az erdélyi autópálya

2010. november 15. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Több ország nagykövete és számos külföldi meghívott jelenlétében nyitotta meg a hét végén Emil Boc miniszterelnök és Anca Boagiu közlekedési miniszter az erdélyi autópálya újabb szakaszát - a kormányfő egy Dacia Dusterrel ellenőrizte a sztráda minőségét. A kormány ígéretéhez híven időben és megfelelő minőségben adja át az új pályaszakaszt - mondta Boc -, amely Kolozsvárt, Tordát és Aranyosgyérest mentesíti az áthaladó forgalomtól.

A Kolozs megyei Gyalut Aranyosgyéres keleti városrészével összekötő új szakasz mindössze tíz kilométer hosszú, megépítéséhez egy évre és 60 millió euróra volt szükség. A Bors és Brassó közötti összesen 415 kilométeres észak-erdélyi autópálya építését két év huzavona után 2006-ban kezdte el az amerikai Bechtel vállalat, az első 42 kilométert tavaly decemberben adták át a forgalomnak. A teljes nyomvonal költségét 2,2 milliárd euróra becsülték, átadását pedig 2012-re ígérték. A jelenlegi pénzügyi helyzetben azonban még a 2014-es céldátum sem tartható, összesen ugyanis 36 millió euró kellene az autópálya nyomvonalán található területek kisajátításához - állítja a Bechtel szóvivője. Bogdan Sgarcitu szerint az állam 90 millió euróval tartozik a vállalatnak, ezért elképzelhető, hogy jövőre teljesen leáll az építkezés.

Dolgozunk a jövő évi költségvetésen, keressük a Bechtel-féle projekt finanszírozási lehetőségeit és várhatóan 2011 elején az adósságot is sikerül törleszteni - nyilatkozta a helyszínen Boc. A következő években az uniós forrásokból finanszírozott projekteket kell előtérbe helyezni - közölte viszont a közlekedési miniszter -, amihez 2,5 milliárd eurót kívánnak lehívni. Boagiu szerint jelenleg országszerte 240 kilométernyi autópályán dolgoznak.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet