Becslések szerint az elvándorlás miatt kialakult szakorvoshiány Romániában eléri a 35 százalékot, de akadnak olyan, többnyire vidéki intézmények is, ahol az állások 70 százaléka betöltetlen. Az elmúlt három év során az egészségügyi minisztérium több mint 8300 külföldön is elfogadott végzettséget igazoló okiratot állított ki kérésre - derül ki a szaktárca adataiból. Miután Romániában drasztikusan csökkentették a közalkalmazottak fizetését, egy gyakorló orvos alapbére átlagosan 800 lejre (nem egészen 200 euró) csökkent, miközben Nyugat-Európában ennek akár tízszeresét is megkeresheti jobb munkakörülmények között - állítja Viorel Radulescu, a román orvosi kamara főtitkára. Egyre nagyobb számban szippantja el az orvosokat a magánszektor is, a szakemberhiány pedig egyre súlyosabb működési zavarokat okoz az intézményekben, nem ritka, hogy egész kórházi osztályokat kell bezárni. A bukaresti vezetés a korábban meghirdetett létszámstopot csak a giulesti csecsemőosztályon bekövetkezett tragédia után volt hajlandó feloldani, az így felszabadult valamivel több mint 2300 állásra viszont alig akad jelentkező.
A súlyos forráshiány komoly gondot okoz a gyógyszerpiacon is. Az ártámogatott és ingyenes gyógyszerekre szánt, gyógyszertáraknak kiutalt havi keret többnyire már a hónap közepén elfogy, az állami kifizetések pedig akár több száz napot is késhetnek. A patikák úgy próbálják mérsékelni veszteségeiket, hogy az 50, 90 vagy 100 százalékban támogatott szerekről szóló vényeket egyszerűen nem fogadják el. A minisztérium a kiadások mérséklése érdekében szeptember elsejétől csak a honlapján is közzétett listán lévő gyógyszereket támogatja, melyek jellemzően helyben gyártott olcsó készítmények. Nem véletlen tehát, hogy mialatt tavaly a helyi gyógyszerpiac több mint kétmilliárd eurós forgalmat generált, a feketén értékesített gyógyszerekből becslések szerint 90 millió euró értékben fogyott.
