BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre nagyobb a beszállítók között a bizonytalanság

2009. november 4. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Opel, de különösen a szentgotthárdi gyár sorsa egyre inkább aggasztja a magyarországi beszállítókat, különösen azok a kis- és középvállalkozások bizonytalanodtak el az elmúlt hetekben, amelyek közvetetten gyártanak különböző alkatrészeket az autógyárnak. Úgynevezett improduktív, a gyártóberendezésekhez szükséges alkatrészeket csak egy hazai cég, a győri Borsodi Műhely Fémmegmunkáló Kft. szállít Szentgotthárdra és nincs információjuk arról, mi lesz a hazai Opel-gyár sorsa - mondta el lapunknak Horváthné Borsodi Mónika, a társaság gazdasági igazgatója -, csak bízni tudnak abban, hogy továbbra is szükség lesz az általuk gyártott alkatrészekre. A gazdasági válság kirobbanása után legalább három hónapig drasztikusan csökkent a rendelésállományuk, azóta inkább a kiszámíthatatlanság az úr, de ez nagyjából igaz a többi autóipari cégre is. Miután az autógyártók, köztük a GM is, felhasználták raktárkészleteiket, az elmúlt hónapokban már rendeltek, ám csak azt és annyit, amire épp szükség van.
Még nehezebb helyzetben vannak a kis cégek. Bár ma is igyekeznek munkát biztosítani nekik, az elmúlt hónapokban a Borsodi Műhely is elsősorban mintegy húsz beszállítójának rovására volt kénytelen kihasználni gyártókapacitását. Dányi Szabolcs, a Ferro Bt. tulajdonos cégvezetője szerint miután közvetetten csak az Opelnek szállítanak, bezárhatják a boltot, ha nem kapnak újabb megrendeléseket. Már az elmúlt egy év is nagyon nehéz volt, hiszen közel 50 százalékkal kevesebb megrendelés érkezett - nyolc dolgozónak fel is kellett mondani -, ráadásul döntően hitelből vásárolt, speciális gyártóberendezéseik vannak, amelyek kapacitására - úgy tűnik - másutt nincs igény.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet