BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bajba kerülhet a cseh Skoda Auto

2009. szeptember 7. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A német roncsprémium lecsengése nagyon nehéz helyzetbe hozhatja Csehország vezető autóipari cégét, a Mladá Boleslav-i Skoda Autót - írta a Hospodárske Noviny cseh gazdasági napilap. Az újság úgy tudja, a Volkswagen leányvállalatának cégvezetése máris tárgyalásokat folytat a szakszervezettel arról, hogy a legkelendőbb márka, a Skoda Fabia termelését az év végéig esetleg az egyharmadával csökkentik. Az ágazati szakszervezet úgy véli, ha visszafogják a Fabia gyártását és a többi típus iránt szintén csökken a kereslet, akkor a társaság akár 2500, döntően szerződéses alkalmazottjától is megválhat.
- A roncsprémiumok befejezése után azzal számolunk, hogy a napi csúcsnak számító 1200 Fabia helyett csupán 800-1000 autóra lesz szükség - idézi a lap Holger Kintschert, a Skoda Auto gazdasági igazgatóját. A roncsprémiumok lecsengése két-három hónapon belül várható, ezért a cégvezetés riasztó forgatókönyvekkel bombázza a szakszervezetet. "Ha csak rövid távon következne be az egyharmados visszaesés, akkor a feleslegessé vált munkaerőt más pozíciókba sorolhatnák át. Azonban tartósabb visszaesés esetén sorra felmondanák a munkaerő-közvetítő ügynökségekkel kötött szerződéseket, ami legalább 2000 ember elbocsátásával járna" - vélekedett Jaroslav Povsík, a Skoda Auto szakszervezeti vezére. Ha a piacszűkülés még a vártnál is tovább tart, az újabb 500, immár törzsgárdatag elbocsátását vonja maga után - tette hozzá.
Holger Kintscher becslése szerint idén a Skoda Auto mintegy 600 ezer gépkocsit értékesít, ez 10 százalékkal kevesebb, mint tavaly. A cég idei bruttó nyeresége (2008-hoz képest) körülbelül a felére esik, az év első 6 hónapjában a forgalma közel 90 milliárd cseh koronát tett ki, ami 20 százalékkal marad el a tavalyitól. Kintscher közölte, a közép-európai piacok idén átlagosan 15 százalékkal szűkülnek, viszont a cég kínai termelése felfutóban van: tavaly 60 ezer autót gyártottak és értékesítettek, idén pedig már 100 ezret várnak.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet