A világválság által különösen sújtott autóipar miatt már nem a pozsonyi Volkswagen Szlovákia első számú exportőre, az első negyedévben a galántai Samsung vette át a vezető pozíciót - írta a Hospodárske Noviny szlovák gazdasági napilap. A szlovák exportőrök 2009 első felében közel egyharmadával kevesebb terméket szállítottak az Európai Unió piacára, mint 2008 hasonló időszakában. A legnagyobb visszaesést a kohászat (így a kassai US Steel), az autógyárak (főleg a VW) és a vegyipar szenvedte el, miközben a szlovákiai tévégyártók (Sony és Samsung) lendülete érdemben nem tört meg. A Volkswagennek az év végéig valószínűleg sikerül ugyan behoznia a Samsunggal szembeni lemaradását, az elkövetkező időszakban azonban a két cég egymást váltja majd a legnagyobb exportőrök dobogójának a tetején - állítja a lap által idézett Lubos Vanco, a KPMG tanácsadó társaság képviselője. A külföldi megrendelések visszaesését a kisebb cégek sínylik meg a leginkább. Mindezt alátámasztja a szlovák statisztikai hivatal elemzése is, amely szerint a tíz legnagyobb szlovák exportőr az elmúlt időszakban tovább növelte részesedését. Míg tavaly a kivitel 42,7 százalékát adták, addig az idei első negyedévben már a 44,05 százalékát.
