A tömény szeszes italokra kivetett adó tervezett növelése növeli a bevásárlóturizmust - állítja a szlovák élelmiszer-ipari kamara. A Fico-kormány a múlt héten úgy döntött, hogy az adóbevételek növelése érdekében 2009. március 1-jétől 15 százalékkal emeli az égetett szesz jövedéki adóját, mégpedig a jelenlegi 939,38 euró/100 literről 1080 euróra. Ez azt jelenti, hogy egy 40 fokos, 1 liternyi pálinka ára az adóemelés következtében 67 eurócenttel nő. Lubomír Korsnák, az UniCredit Bank elemzője úgy látja, hogy a parlament döntésére váró adóemelés csak minimális mértékben, 0,01-0,02 százalékkal emelheti az állami költségvetés bevételét. A kamara szerint a 15 százalékos drágítás révén a szlovák adóteher meghaladná az idevágó cseh, osztrák és magyar jövedéki adó szintjét, ami szinte garantálja a pálinkák, tömény italok magánbehozatalának fellendülését.
