BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia fokozatosan hozzásimul az átlaghoz

2009. július 22. szerda, 00:48

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az eurózónán belül a Szlovákiában folyósított jelzáloghitelek kamata a legmagasabb: míg a közös európai valutát használó 16 országban 4,56 százalék ez az arány, addig Szlovákiában az átlag hat százalék - írta a Trend szlovák gazdasági hetilap. Milan Zvarík, a Dexia Banka elemzője szerint a magasabb szlovákiai kamatszint a gazdasági ciklus eltolódásával magyarázható, magyarán: a szlovák bankrendszer a válság fő csapásait csak a következő hónapokban érzi meg, így a kamatcsökkentés üteme is lassúbb. Juraj Valachy, a Tatra Banka elemzője szerint a szlovák állampapírok hozama is magasabb, ami hatással van a hosszabb futamidejű hitelek kamatterheinek alakulására. Szlovákia csak idén lépett be az eurózónába, eltart egy ideig, amíg "hozzásimul" az átlaghoz, Görögország esetében a folyamat hat évig tartott. A belga-cseh CSOB pénzintézet a magasabb kockázatvállalással magyarázza a jelenséget, ami a Trend szerint nem nyomós érv, hiszen a jelzáloghiteleknél máig minimális a bedőlés.
A szlovákiai bankok viszonylag jó helyzetben vannak, a világválság miatt egyik sem szorult mentőövre, az euróra történő átállás okán pedig 2008 végén szó szerint ömlöttek a bankfiókokba az otthon őrzött lakossági megtakarítások. Szlovákia szerencsés helyzetben van abból a szempontból, hogy nem vettek fel sok devizahitelt a fogyasztók és a vállalatok, csupán 2008-ban nőtt érezhetően a számuk.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet