BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A cseh államfő fúrja a kedvezményt

2009. július 15. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákiában a márciusban bevezetett roncsprémiumnak köszönhetően júniusban több mint 28 százalékkal nőtt az autóértékesítés 2008 júniusához viszonyítva. Az első negyedévben, amikor még nem éreztette hatását a kedvezmény, 25,6 százalékkal estek az eladások - jelentette a Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP). Az év első hat hónapjában 48 187 személygépkocsit és kishaszonjárművet értékesítettek, ami 0,04 százalékos (20 darabos) csökkenés az egy évvel korábbihoz képest. A Fico-kormány két hullámban összesen 55,3 millió eurót fordított a roncsprémiumra, ami 40 ezer autó megvételét segíti elő. Ez azonban nem fékezte érdemben a három autógyárral is rendelkező Szlovákia gazdasági visszaesését: a jegybank számításai szerint mindössze 0,05 százalékkal járult hozzá a GDP-csökkenés fékeződéséhez.
Václav Klaus cseh köztársasági elnök július 9-én megvétózta a cseh roncsprémium bevezetését célzó törvényt. A pénzügyminisztérium nem neheztelt: Ondrej Jakob szóvivő szerint a tárca soha nem támogatta a roncsprémiumot, a költségvetésben sem szánt annak keretet. Az államfő szerint ez a megoldás protekcionista és diszkriminálja azokat a polgárokat, akik nem tudnak élni vele. A cseh szociáldemokrata párt viszont kiáll az ártámogatás mellett.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet