A kassai U.S. Steel acélmű júliustól egyelőre egy hónapig ismét teljes munkaidőben működik - közölte szerdán Ján Baca, a cég szóvivője. A 12 ezer főt foglalkoztató nagyvállalatnál február óta négynapos munkahét van érvényben, az alkalmazottak az ötödik nap után bérük 60 százalékát kapják. A szomszédos Csehország kohászata a Mladá Fronta Dnes szerint kritikus helyzetbe került, Szilézia kohói, vas- és acélművei megrendelések hiányában tömegesen bocsátják el alkalmazottaikat. Az ostravai acélgyártó óriás, az ArcelorMittal kapacitásának 35 százalékán termel, ezért a cégtől 2008 vége óta több mint ezren távoztak és hetek óta mintegy ötszázan 70 százalékos bérrel otthon várakoznak. A világ egyik leggazdagabb emberének, az indiai Lakshmi Mittalnak a tulajdonában lévő cég a cseh miniszterelnökhöz fordult, hogy segítsen a kényszerűségből otthon várakozó alkalmazottak bérének kifizetésében. Ez annyiban érdekes kérés, hogy az elmúlt években az ArcelorMittal évi adózás előtti profitja Csehországban rendre meghaladta a 10 milliárd koronát (383,5 millió euró).
