A pletykák szerint a SkyEurope fapados légitársaság pilótái egy idő óta minden felszállásuk előtt kaptak egy bőröndnyi készpénzt, amiből célállomásukon megtankolták repülőgépüket, mert sok helyen hónapok óta nem hiteleztek a cégnek. Tény, hogy a 2001-ben alapított vállalat másfél éve negyedévente több mint 10 millió euró veszteséget termelt, ezért 2008 szeptemberétől akadozott a fizetések folyósítása és a cégvezetés prémiumelvonásokhoz, bérlefaragásokhoz folyamodott. A Mladá Fronta Dnes szerint a légitársaság sohasem volt nyereséges, székhelyén, Szlovákiában az utóbbi időben már az alkalmazottai után fizetendő járulékokkal is késett. Tegnap aztán elérkezett az igazság pillanata: a SkyEurope a pozsonyi bíróságon csődvédelmet kért maga ellen.
A szlovák törvények értelmében a vállalat három hónapig állhat csődvédelem alatt, ami legfeljebb további két hónappal meghosszabbítható. Ezalatt nem kell törlesztenie adósságait, ugyanakkor működik: nem törli járatait, a megvett SkyEurope-jegyek érvényesek. Tomás Kika, a légitársaság szóvivője szerint a vállalatnak időre van szüksége, hogy átalakítsa adósságállományát, s ezzel vonzóbbá tegye a céget a befektetőknek. Nem árulhatom el, milyen beruházói körrel folytatunk tárgyalásokat. Az érdeklődés adott, a problémát a nagy adósságállomány jelenti - tette hozzá. Jason Bitter, a légitársaság vezérigazgatója június elején jelezte, hogy legalább 20 millió euróra lenne szüksége a cégnek a túléléshez.
