BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megtört a cseh autóipar, még száguld a szlovák

2009. június 17. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tizennégy év után először tavaly tört meg a cseh autóipari ágazat forgalmának növekedése. Az ágazat 604 milliárd cseh korona (22,43 milliárd euró) forgalmat generált, ami 36 milliárddal maradt el a 2007-estől, miközben abszolút számokban mérve az autógyárakból 8000-rel több gépkocsi került ki (971 ezer), mint egy évvel korábban - írta a Hospodárské Noviny cseh gazdasági napilap. 2008 első felében a cégek értékesítése és forgalma rekordot döntő mértékben nőtt. Az év utolsó negyedében következett be a törés. A világgazdasági válság hatására meglehetősen gyorsan és váratlanul valamennyi piacon zuhanni kezdtek az autóeladások. Ezért a társaságok a vevők visszacsábítása érdekében csökkentették áraikat, ami végül kisebb forgalmat eredményezett - mondta Martin Jahn, a cseh autóipari szövetség elnöke. 2009-ben folytatódott a hanyatlás, ami már a darabszámban is megmutatkozott. Az év első három hónapjában a cseh autógyárak kibocsátása 205 ezer gépkocsi volt, ami 25 százalékkal kevesebb a 2008 hasonló időszakában mértnél. Mindez annak ellenére, hogy a februárban bevezetett német roncsprémium óriási lökést adott a Mladá Boleslav-i Skoda Autónak és az Ostrava közeli nosovicei Hyundai Motornak. A közép-csehországi Kolínban működő TPCA Peugeot-Citroën-Toyota tartja magát a legjobban, hiszen 2009 első negyedében 87 ezer autó került le a futószalagjairól, ami 2 százalékkal több, mint 2008-ban. Éves szinten 330 ezer darabbal számolnak, ez közel 6000-rel haladja meg a tavalyit.
A cseh autóalkatrész-gyártók még nehezebb helyzetbe kerültek, rajtuk a roncsprémium sem igazán segített, mivel olyan, látványos visszaesést produkáló cégeknek is beszállítanak, mint az Opel, a Saab és a Land Rover. 2008 derekán a cseh autóipari ágazat együttesen 138 ezer főnek adott munkát, ez 2009. május végéig 18 ezerrel csökkent - közölte Antonín Sípek, az ágazati szövetség másik csúcsvezetője.
Szlovákiában májusban 9592 gépkocsit és kis haszonjárművet (3,5 tonnáig) értékesítettek, ami 17,39 százalékkal több, mint 2008 májusában - jelentette a szlovák autóipari szövetség (ZAP). Májusban folytatódott az értékesítés növekedése, ami még mindig a roncsprémium hatása. Az év első öt hónapjában összesen 36 678 autót adtak el Szlovákiában, ami 2008 hasonló időszakával egybevetve 6,5 százalékkal kevesebb, vagyis az év eleji drasztikus visszaesést a márciusban bevezetett roncsprémium sem tudta teljesen kiküszöbölni. A 3,5 tonnánál nehezebb járművek esetében viszont - amelyekre nem vonatkozott a roncsprémium - töretlen a zuhanás. A 3,5 és 12 tonna közötti kategóriában 2009 első öt hónapjában 62 százalékos, a 12 tonna felettieknél pedig 74,9 százalékos az értékesítés visszaesése.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet