Jövőre akár 10 százalékkal is drágulhat a cseh sztrádamatrica - tudta meg a Mladá Frontá Dnes. Gustáv Slamecka cseh közlekedési miniszter szerint hivatala máris dolgozik ezen a kérdésen, azonban ezt a lépést még a kormányban is meg kell vitatni - tette hozzá a tárcavezető.
A matricák árát utoljára tavaly emelték, a személygépkocsik esetében például az éves úthasználati engedélyt 900-ról 1000 koronára (kb. 10 400 forint). Abból indulok ki, hogy tavaly és idén összesen mintegy 10 százalékkal bővül az autópálya-hálózat, ezért ilyen arányban emelnénk az árakat is - mondta Slamecka. Tavaly 2,37 milliárd korona értékű sztrádamatricát adtak el, a tervezett emelés mintegy 300 millióval (3,12 milliárd forint) növelné a bevételt. Ez még módosulhat, ugyanis a cseh parlament elé került az az elképzelés, hogy vezessenek be úgynevezett családi matricákat, ami több járműre volna érvényes. Ha ez a koncepció megvalósul, akkor a papírvignetta helyett elektronikus megoldást vezetnének be (egy cigarettadoboz méretű készülék volna az autó ablakában, amit mobiltelefonon keresztül vagy üzemanyagtöltő állomáson lehetne feltölteni).
Ausztriában viszont már el is döntötték, hogy 2010-től az infláció mértékének megfelelően, 2,40 euróval drágul az éves autópálya-matrica, ami így 76,20 euróba fog kerülni. A két hónapra érvényes matrica ára az autópályákon és a gyorsforgalmi utakon 22,90 euró lesz a jelenlegi 22,20 euró helyett, a 10 napos matrica ára 7,70-ről 7,90 euróra megy fel. Még a kerékpárosoknak is fizetniük kell, a kéthavi díj 11,50, a 10 napos 4,50 euró lesz.
