BUX 138567.80 -0,67 %
OTP 44400 -1,16 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Válságban a szlovák és a cseh szállodaipar

2009. május 13. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák szállodaipar képviselői félreverik a harangokat, az utóbbi évek legrosszabb nyári idényére számítanak. A nyári foglalások eddigi aránya alig éri el a tavalyi szint 15 százalékát - panaszkodott Pavol Kasuba, a szállodák és éttermek szövetségének főtitkára. A szállodai kapacitások kihasználtsága februárban harmadával esett vissza (2008-hoz képest), pedig az árak átlagosan 8 százalékkal mérséklődtek, márciusban pedig a visszaesés mértéke elérte a 40 százalékot, annak dacára, hogy a szolgáltatások árszintje egyenesen 15 százalékkal zsugorodott - tette hozzá Mária Grancicová, a pozsonyi szállodaszövetség elnöke. Becslések szerint a tavaly 44,6 milliárd korona (1,48 milliárd euró) forgalmat elkönyvelő ágazat által országszerte foglalkoztatott 50 ezer főből 12 000-16 000 embert küldenek el, állami segítség nélkül pedig a szállodák egy részét rövidesen bezárják. Ha a kormány nem segít, az ágazat egy része egyszerűen tönkremegy. Nem értem, miért nem hajlandóak csökkenteni az adóterhelést. Ez lenne a legnagyobb segítség. Elég megnézni a felméréseket, és látni, hogy az északi régiókban a vendéglátó-ipari egységek többsége nem Szlovákiában, hanem Lengyelországban vásárolt termékekkel tölti fel a készleteit - magyarázta Jozef Bendzala, az országos szállodaszövetség képviselője. Felháborítónak tartja, hogy míg Csehországban és Lengyelországban megértették, hogy a vendéglátóipar komoly szerepet játszik az ország gazdaságában, és áprilistól 9 százalékra csökkentették a szállodai szolgáltatások adóterhelését, addig Szlovákiában továbbra is marad a 19 százalék. Az adóterhelés csökkentése nem jelentené automatikusan a szolgáltatások árának csökkenését. Az intézkedés pozitív eredménye az lenne, hogy az alkalmazottainkat jobban meg tudnánk fizetni, s nem mennének külföldre dolgozni - tette hozzá Jozef Bendzala. A képhez hozzátartozik, hogy 2008-ban rekordévet zárt a szlovák idegenforgalom: forgalma elérte a 44,6 milliárd koronát, ami 1,6 milliárddal (több mint 50 millió euróval) haladta meg a 2007-est, a külföldi látogatók száma pedig elérte a 2,316 millió főt (7,2 millió vendégéjszaka).
A csehországi többcsillagos szállodák kihasználtsága is zuhan. 2009 januárjában a 4 csillagos hotelek kihasználtsága csupán 35,6 százalék volt, miközben 2008 első hónapjában ez az arány még 46,9 százalékra rúgott. Februárban tovább romlott a mutató (31,2 százalékra), pedig 2008 februárjában még 50,9 százalékot mértek. A 3 csillagos szállók esetében szintén érezhető a hanyatlás, ám az kevésbé drasztikus mértékű - írta a Mladá Fronta Dnes. Az év első két hónapjában 991 ezer vendég kereste fel a cseh szállodákat, ami közel 10 százalékkal kevesebb, mint 2008 hasonló időszakában. Ráadásul Prágában, Európa hetedik leglátogatottabb fővárosában túlkínálat mutatkozik a felső kategóriájú szállókból. Míg korábban az 5 csillagos szállodák a főidényben 200 eurót kérhettek egy éjszakáért, addig ma már csak 120 eurót - mondta Michal Chour, a Radisson SAS Alcron 5 csillagos hotel igazgatója. Az árcsökkentés mellett a személyzet leépítésére is sor kerül, ami még olyan híres szállót is érint, mint a prágai Hotel Four Seasons.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet