BUX 138567.80 -0,67 %
OTP 44400 -1,16 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Prága védi olajiparát az oroszoktól

2009. május 6. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az új cseh kormány egyik első, diszkréten kezelt feladata lesz az orosz nyomulás kivédése a cseh olajiparban. A cseh olajszállítást lebonyolító MERO állami vállalat a cseh ipari és kereskedelmi minisztériummal karöltve ajánlatot akar tenni a Ceská Rafinérska olajfinomító részvényeinek megvásárlására. Az értékpapírokat a Shell kínálta eladásra - írta a Hospodárske Noviny cseh gazdasági napilap. A bizalmasan kezelt tranzakcióval azt szeretnék megakadályozni, hogy orosz kézbe kerüljenek a részvények. A hivatalos indoklás szerint az olajvezetékek, továbbá a Litvínovban és Kralupy Nad Vltavouban működő olajfinomítók egy kézben tartása megtakarítást eredményez. "A legfontosabb kérdés, hogy a Shell valóban felkínálja-e eladásra részvénypakettjét, és ha igen, akkor milyen áron" - közölte Tomás Hüner cseh ipari miniszterhelyettes. A Shell már korábban meglebegtette, hogy eladná 16 százalékos tulajdonrészét, ami iránt az orosz Lukoil is érdeklődik. Az olajfinomító hasonló nagyságú részvénycsomagját korábban 4 milliárd cseh koronáért (kb. 44 milliárd forint) értékesítették. A Hospodárske Noviny szerint nehéz lesz árban versenyezni a Lukoillal, ráadásul az orosz társaság győzködi a cseh finomító lengyel többségi tulajdonosait is, hogy adják el papírjaikat.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet