Bár a pozsonyi Volkswagen Slovakia autógyár a csökkenő kereslet miatt az idén már kétszer leállt és a jövő héten is közbeiktat egy egyhetes kényszerpihenőt, mégis Szlovákia legértékesebb, legnagyobb forgalmú iparvállalata marad 2009-ben - derül ki a Hospodárske Noviny szlovák gazdasági napilap felméréséből. A lap több szlovák kereskedelmi bank, továbbá a KPMG és a Patria Finance elemzőit kérte fel arra, hogy a forgalom nagysága alapján becsüljék meg, mely társaságok lesznek 2009-ben az ország meghatározó ipari cégei.
A Volkswagen az elmúlt években fölényesen verte a többieket, forgalma legalább 70 százalékkal haladta meg a sorban következőket. Eva Sárazová, a Postová Banka szakértője szerint a kényszerű leállások ellenére tetemes előnye nem tűnik el, de érezhetően csökken. "A gépipar, a kohászat és az autógyárak az idén 15-25 százalék közöttire becsülhető forgalomcsökkenéssel lesznek kénytelenek szembenézni" - vélekedett Juraj Valachy, a Tatra Banka elemzője, mégis ezeknek a szektoroknak a képviselői maradnak Szlovákia fő motorjai. A dobogós helyeken egy lényeges csere körvonalazódik: a megkérdezettek úgy látják, hogy az idén a galántai Samsung Electronics Slovakia megelőzi a pozsonyi Slovnaft olajtársaságot. A Samsung valószínűleg azért előzi le a Mol-leányt, mert Galánta mellett Voderadyn is megnyitotta telephelyét. A negyedik helyre várják a kassai U. S. Steel acélművet, az ötödikre pedig az egyenletes teljesítményt és rendre óriási nyereséget produkáló, kétharmadrészt francia-német kézben levő Slovensky Plynársensky Priemysel (SPP) gázműveket.
