Nem sok régi pénz maradt a szlovák párnacihákban mára az év eleji euróátállás után - derül ki a szlovák nemzeti bank legfrissebb adataiból. Március 6-áig a pozsonyi jegybank a korona 95 százalékát vonta be - a 2007 végi állapotot 100 százaléknak tekintve -, ekkor már csak 8,1 milliárd korona volt a polgároknál, szemben a 2008. december végi 77 milliárddal. Március elejére 26 millió darab papírbankó és 422 millió darab fémpénz nem került még vissza a kibocsátóhoz - közölte Jana Kovácová, a jegybank szóvivője.
Tavaly az utolsó három hónapban rohamtempóban vitték be a pénzüket a szlovák polgárok a pénzintézetekbe: összesen 105 milliárd koronát (3,485 milliárd euró) helyeztek el és ezt javarészt azóta is otthagyták. A bankok február-márciusban azt jelezték, hogy a megtakarítások lemorzsolódása nem számottevő, esetenként némileg még növekedett is a betétállomány. A pénzintézetek az euróátállás lezajlását követően sem álltak elő különösebb új megtakarítási termékekkel, még tart a jóllakottságérzetük.
Szlovákiában jellemzően nem adósodott el devizában a lakosság, legalábbis svájci frankban vagy jenben semmiképp sem. Az euróhitelezés ugyan meglódult 2007-ben, de ez mára nem jelent extra kockázatot, hiszen ma már Szlovákiában is a közös pénz a hivatalos fizetőeszköz. Ma a kétes vagy akadozva törlesztett hitelek aránya csupán 2,8 százalékot tesz ki, ezen belül a jelzáloghiteleknek mindössze 1 százaléka van a veszélyes zónában. Ám a világválság hatására így is szigorodtak a hitelfeltételek, a bankok jobban odafigyelnek az ügyfelek fizetőképességére és a kezesség minőségére, ezért januárban a jelzáloghitel-piac jelentősen visszaesett. A kamatfeltételek némi enyhülése ellenére 2009 első hónapjában mintegy 50 százalékkal kevesebb jelzáloghitelt folyósítottak, mint 2008 elején.
