Januárban tovább folytatódott a szlovák ipar zuhanása: a decemberi 16,8 százalékos visszaesést követően 2009 januárjában 2008 januárjához viszonyítva 27 százalékot esett vissza a teljesítménye, amire 1999 óta nem volt példa - jelentette hétfőn a szlovák statisztikai hivatal. A hanyatlás most már általános, hiszen a még decemberben is 13 százalékos növekedést felmutató építőipar ugyancsak zuhanórepülésbe kezdett, 2008 hasonló időszakához képest 25,6 százalékkal kisebb teljesítményt mutatott fel, és éves szinten 10 százalékos hanyatlással számolnak. A fontosabb ágazatok közül az autóipar zuhanása a legsúlyosabb: 47,7 százalékos. Szlovákia másik kulcsfontosságú ágazata, az elektrotechnika, valamivel jobban helytállt. A Sonyra és a Samsungra épülő ágazat a decemberi 13 százalékos esést követően januárban további 9,8 százalékos fékeződést könyvelt el. Az elemzők döntően két tényezőre vezetik vissza Szlovákia iparának hanyatlását: a januári gázválságra, amikor számos nagyvállalat több napra leállt, továbbá a világgazdasági válság miatt összezsugorodott exportpiacokra. Kamil Boros, az X-Trade Brokers elemzője szerint februárban már kisebb visszaeséssel számolnak. Silvia Cechovicová, a CSOB pénzintézet elemzője szintén ezt vallja, azzal, hogy a hanyatlás időtartama elhúzódhat, elég csupán az ipar megrendelésállományának durva visszaesésére nézni, ami Magyarország után a második legnagyobb mínuszt mutatja az Európai Unióban. Juraj Valachy, a Tatra Banka elemzője szerint az ipar februári hanyatlásának mértéke 10-15 százalék közötti lesz. Szlovákia ipara utoljára 2008 szeptemberében mutatott fel növekedést (4,0 százalékosat), a megtorpanás októberben kezdődött (-1,8 százalék), s azóta ez a trend gyorsuló ütemben folytatódik.
