BUX 138946.79 -0,39 %
OTP 44910 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Miért nem kell segítség a szlovák bankoknak?

2009. március 3. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák bankok nem szorulnak segítségre - állítja a Hospodárské Noviny szlovák gazdasági napilap keddi számában. A Gyurcsány Ferenc kormányfő brüsszeli javaslatainak apropóján készült elemzés a jegybank adataival érvel, amelyek szerint a szlovák pénzügyi szektor 2008-ban összesen 16,5 milliárd korona (547,7 millió euró) nettó nyereséggel zárt. 2008-ban csupán egyetlen szlovákiai pénzintézet, a Dexia jelentett veszteséget (90 millió eurót), ami a pénzügyi válság hatásával magyarázható.
Szlovákiában a Postová Bankán és a Privátbankán kívül az összes többi pénzintézet külföldi kézben van, a nemzetközi tulajdonhányad meghaladja a 90 százalékot. A bankok viszonylag jó kondíciója több tényezőnek köszönhető. Az első, hogy a lakosság 2008 utolsó három hónapjában összesen 105 milliárd koronát (3,485 milliárd euró) helyezett el bankszámlákon. Így akarták kihasználni, hogy a bankok díjmentesen váltották át a nemzeti valutát euróra. A másik, hogy a pénzintézetek nem vásároltak az utóbb mérgezőnek bizonyult amerikai értékpapírokból. A harmadik, hogy a 2008-as adatok szerint 1095 milliárd korona betétállományra csak 897 milliárd korona hitelfolyósítás esett, így a hitelek csupán a betétek nagyságának 80 százalékát teszik ki. A szlovák bankszövetség adatai szerint Magyarországon ez a mutató 2007-ben mintegy 140 százalék volt. Végezetül a szlovák polgárok nem adósodtak el svájci frankban és japán jenben, csak 2007-től lódult meg az euróban felvett hitelek mennyisége.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet