Szlovákia gázhelyzete a lassan csökkenő fogyasztás ellenére aggasztó volt a hét végén - derült ki a kormány, illetve a gázművek (SPP) illetékeseinek nyilatkozataiból -, noha péntek óta már kap gázt az E.On szlovák területen lévő tározójából, és meríthet a cseh-német határ közelében lévő E.On-tározóból is, ha meg tudják oldani a szállítást. A szlovák gazdasági tárca felvette a kapcsolatot a francia Gaz de France, illetve az osztrák OMV illetékeseivel is, és az is felmerült, hogy Lengyelországból tartálykocsikkal szállítsanak gázt. Ez mindent egybevetve 8-10 millió köbméter földgáz pótlólagos bevonására kínált esélyt. A legfontosabb gyorssegély Prágától érkezett: Mirek Topolánek cseh miniszterelnök pénteken jelentette be, hogy napi 4 millió köbméterrel segítik ki Pozsonyt.
Szlovákia napi földgázigénye ilyen hidegben 30 millió köbméter körül mozog, ám az SPP tartalékaiból legfeljebb 22 millió köbméter nyerhető ki naponta. Lubomír Jahnátek gazdasági miniszter szerint az 1,9 milliárd köbméterre becsülhető tartalékok elegendőek a gázszállítás újraindulásáig, az igazi gondot a vezetékrendszer működtetéséhez szükséges nyomás szinten tartása jelenti. A fogyasztás a szükséghelyzet múlt keddi kihirdetése ellenére alig mérséklődött, ezért vasárnaptól a szlovák energiafelügyelet (SEI) munkatársai átfogó ellenőrzésekbe kezdtek. Mintegy 250 nagyfogyasztót vizsgálunk meg, ezekre esik az együttes gázfelhasználás 80 százaléka - mondta Jahnátek. A szabályokat áthágó nagyfogyasztók akár 1,66 millió euróra rúgó pénzbírsággal is sújthatók.
