BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákiában összeomolhat az áramellátás

2009. január 7. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákia kedd éjfél óta egyáltalán nem kap földgázt Oroszországtól, ezért tegnap 6 órától az évi 60 ezer köbméternél nagyobb fogyasztású vállalatok csupán a minimumot használhatják fel. A gázmennyiség csak a technológiák, a gyártóberendezések állagmegőrzését szolgálhatja - mondta szerdán Lubomír Jahnátek gazdasági miniszter a válságstáb ülése után. Szlovákia a gázvezetékrendszer belépő- és kilépőszakaszát is lezárta, hogy megőrizze a kellő nyomást, de további problémát okoz, hogy a gáztározók döntő többsége a nyugati országrészben van. Jelenleg napi 30 millió köbméter földgázra volna szükség Szlovákiában, de a tározókból legfeljebb 22-23 millió köbméter nyerhető ki. A tározókban levő kétmilliárd köbméter földgáz a miniszter szerint mintegy 80 napra elegendő. A teljes gázigény mintegy 20 százalékát használja fel a lakosság, a téli időszakban ez kielégíthető - közölte Jahnátek. Az ipari fogyasztók korlátozása körülbelül ezer ügyfelet érint. A kassai U.S. Steel acélmű szóvivője, Ján Baca annyit közölt: "A gázellátástól függő termelőegységeink üzemmódját az adott helyzethez igazítjuk." A TA3 hírtévé viszont úgy tudja, a nagyvállalat akár egy hétre is leállhat.
Szlovákia számára külön gondot jelent, hogy 2008 végén le kellett állítania a Jaslovské Bohunice-i atomerőmű második 440 MW-os reaktorát. Az áramkiesést mérséklendő gázüzemű generátorokat állítottak üzembe, ezek viszont már korlátozás alá esnek. Ha kikapcsolják őket, akkor Lubomír Jahnátek szerint összeomolhat az áramellátás. Robert Fico kormányfő rendkívüli sajtótájékoztatóján felvetette, hogy szükség esetén újra beindíthatnák a reaktort.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet