Szlovákiában ugyan egyetlen intézmény sem tartja pontosan nyilván, hány szlovák állampolgár dolgozik külföldön, azonban a rendelkezésre álló részadatok, a munkaügyi minisztérium, a szlovák nemzeti bank és az európai munkaközvetítő, az Eures információi alapján kimondható: 2006-ban 230 ezer szlovák polgár vállalt munkát külföldön - írta a SME napilap. A lapnak nyilatkozó, a külföldi munkaerőmozgásokat kutató Boris Divinsky szerint a külföldön dolgozó szlovákok zöme csak átmeneti ideig tartózkodik külhonban, kimondottan a kereseti lehetőségek motiválják őket. Divinsky szerint a szlovák polgárok az elmúlt hat évben az új állások több mint feléhez külföldön jutottak hozzá. Napjainkban már ott tartunk, hogy a munkaviszonyban lévő szlovák állampolgárok egytizede külföldön van állásban, s ez az intenzív elvándorlás egyes ágazatokban (építőipar, autógyártás) már nehézséget okoz. Szlovákiában a munkanélküliek aránya történelmi mélypontra, nyolc százalék alattira süllyedt, éppen a kivándorlás, valamint az autóipar felfutása miatt, ezért várható az emigrációs hullám lanyhulása. Bár döntő többségük egy-három év múlva hazamegy, mégis intő jel, hogy a magasan képzett, ám rosszul fizetett állásokból (orvosok, tanárok) tömegesen távoznak az országból. Az egyetemekről, főiskolákról kikerülő szlovák diákok egyharmada átmenetileg külföldön keresi a boldogulását. A szakember kiszámította, hogy éves szinten mekkora összeget takarítanak meg és küldenek vagy visznek haza a külföldön dolgozók szlovákok. Tavaly 32,2 milliárd szlovák koronára (1 korona=7,50 forint) rúgott az összeg, vagyis minden egyes külföldi kereső 140 ezer koronát takarít meg évente. Ez a szám 2004, azaz az ország európai uniós tagsága után ugrott meg jelentősen: míg 2004-ben 16,9 milliárd koronára becsülték a külföldi átutalásokat, addig 2005-ben már 29,25 milliárdra.
A SME információi szerint a külföldön munkát vállaló szlovákok közül a legtöbben Csehországban dolgoznak - számuk 2006 decemberében 91 355 volt -, majd Nagy-Britannia következik a sorban (56 400 fő), a harmadik Írország (24 300), a negyedik Magyarország - mintegy 20 ezerrel -, Németországban 17 500-an, Ausztriában pedig legalább 8000-en dolgoznak. A külföldön állásban lévők a legtöbb pénzt Csehországból küldik haza - tavaly 16,8 milliárd koronát -, majd az USA jön 2,7 milliárddal, utána Magyarország és Németország következik 2,4-2,4 milliárd koronával.
