BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Két évet késnek az A380-as óriásgépek

2006. október 4. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A korábbinál is kellemetlenebb helyzetbe hozta anyavállalatát és vásárlóit az Airbus Industrie repülőgépgyártó azzal a bejelentésével, hogy további egy évvel elhalasztja az első A380-as óriásgépek leszállítását a légitársaságoknak. Az elektronikai vezetékhálózat telepítése körüli gondok miatt már eddig is egyéves késében voltak. A bejelentés nyomán több mint 11 százalékkal esett az Airbus tulajdonosa, a német–francia EADS hadiipari, űrtechnikai és légiipari társaság részvényárfolyama, és a Natexis befektetési tanácsadó tartásról eladásra változtatta a papírokra adott ajánlását. Az EADS profit warningot is bejelentett: a júniusban közölt 2 milliárd után további 2,8 milliárd eurós nyereségcsökkenésre számít a következő négy évben, főként az A380-as szállításának csúszása és az emiatt várható kártérítési kötelezettségek miatt. A veszteség kompenzálására 2 milliárd eurós költségcsökkentési programot indítanak.
A világ legnagyobb utasszállító repülőgépe a megrendelő légitársaságok terjeszkedési elképzeléseinek kulcsszereplője, ezért szolgálatba állításuk késlekedése felborítja a cégek stratégiai terveit. Bár az ausztrál Qantas légitársaság – amely 2006 közepe helyett csak két évvel később kapja meg első A380-asát – nem zárja ki, hogy felmondja a megrendelést, szakértők úgy vélik, nem fog így tenni, és hozzá hasonlóan dönt majd a többi vásárló is, aminek magyarázata a repülőgép kedvező üzemeltetési költségeiben keresendő – bár kártérítésre persze igényt tartanak.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet