Két egyesült államokbeli szoftverfejlesztő arra kéri az Európai Bizottságot, hogy a piaci verseny védelmében kötelezze a Microsoft Corp.-ot a januárban megjelenő Vista operációs rendszer módosítására. A képszerkesztő, fényképfeldolgozó és más irodai programjairól ismert Adobe Systems Inc. és a biztonsági szoftvereket fejlesztő Symantec Corp. egyaránt azt kifogásolja, hogy a Vista magában foglal az ő termékeikkel versenyző programokat is, amelyeket a vevők a Vistával együtt megkapnak, miközben az Adobe- és Symantec-szoftverekért külön kell fizetniük. Emiatt a három cég azonos feladat ellátására alkalmas programjai nem azonos feltételekkel indulnak a piaci versenyben. A megoldás a Vista lecsupaszítása, azaz a benne foglalt képszerkesztő, biztonsági és egyéb szoftverek eltávolítása, hogy a vevő szabadon dönthessen arról, melyik szoftvercég speciális programjaival egészíti ki a Vistát mint alaprendszert. A Microsoft máris közölte, hogy a Vista biztonsági elemeinek eltávolítása a program egyik legfontosabb képességétől fosztaná meg az európai komputerhasználókat. Emellett azzal érvelnek, hogy egy általuk megrendelt felmérés szerint a Vista 40 milliárd dollár értékű forgalmat generálna és 100 ezer új munkahelyet teremtene Európában.
Az Európai Bizottság és a világ vezető szoftverfejlesztője közötti háborúság 2004-ben kezdődött, amikor az európai versenyhatóság úgy találta: a redmondi nagyvállalat visszaél piaci fölényével, mivel beépíti Windows operációs rendszerébe a Media Player audiovizuális szoftvert. Ezért a program eltávolítására kötelezték a fejlesztőt, és 497 millió eurós büntetést szabtak ki rá, ami ellen a Microsoft a bíróságon fellebbezett. Idén júliusban további 280,5 milliós bírságot szabott ki a versenyhatóság, mivel a társaság nem volt hajlandó megosztani bizonyos technikai információkat piaci riválisaival, amivel megnehezíti, hogy azok hozzáillesszék programjaikat a Microsoft szoftvereihez.
