BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tovább csúszik a szuperjumbók szállítása

2006. szeptember 21. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A két korábbi halasztás után újabb hat hónappal elcsúsztatta az Airbus Industrie az A380-as szuperjumbó repülőgépek szállításának megkezdését. A tavaly bejelentett első hat hónapos késés után a nyár elején újabb fél évvel tolták el az óriásgép gyártási programját, amibe belebukott az Airbus és a repülőgépgyártót birtokló francia–német EADS vezetője. A mostani gondok forrása a júniusi esethez hasonlóan a kétfedélzetes, maximális kihasználtsága esetén 800 utas szállítására képes monstrum 500 kilométer hosszúságú vezetékrendszerének telepítése. Azt egyelőre nem tudták megmondani a társaság illetékesei, hogy az újabb problémák mekkora anyagi kárt okozhatnak az Airbusnak – a három hónappal ezelőtti csúszás után azt közölték, hogy a késés 2007 és 2010 között évi 500 millió euróval nyirbálja meg az EADS kamat- és adófizetés előtti nyereségét (NAPI Gazdaság, 2006. június 16., 5. oldal).
Az Airbus júliusban kinevezett új vezérigazgatója, Christian Streiff azonnali vizsgálatot rendelt el az A380-as programmal kapcsolatban, amelynek szeptember közepére kellett volna eredményt produkálnia, csakhogy várhatóan ez is heteket késik. Mindenesetre a program vezetőjét leváltották.
A repülőgépgyártó kára a szállítások elhalasztása miatti kötbérfizetésből adódhat. Eddig 16 légitársaság 159 repülőgépet rendelt a listaáron 240 millió euróba kerülő típusból, és a késlekedés azt jelenti, hogy egyes repülőgépek szállítása másfél évvel is eltolódhat. Az első A380-ast az év végén kellene átadnia a gyártónak a Singapore Airlines részére. Szakértők szerint, a mundér becsületét védendő, ezt a határidőt valószínűleg betartják, a 2007-ben és azután leszállítandó gépek esetében azonban elkerülhetetlen a csúszás.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet